Licznik odwiedziń: 2204522

Podsumowanie działalności UTW

12 listopada 2018, 14:23

Po ponad 8 miesiącach działalności dobiegła końca pierwsza edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytowie. Bytowski Uniwersytet był jednym z sześciu, który działał w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „ASA Akademia Seniora Aktywnego”.

9 listopada 2018 roku podsumowaliśmy ośmiomiesięczną pracę Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Miejskiej w Bytowie.  W Pracowni Orange, wspólnie z Leszkiem Waszkiewiczem, Starostą Bytowskim, Ryszardem Sylką, Burmistrzem Bytowa, organizatorami, blisko pięćdziesięcioosobową grupą słuchaczy, wspominaliśmy początki bytowskiego UTW oraz działania zrealizowane w pierwszym roku akademickim.

Listem od Piotra Müllera, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, skierowanym do słuchaczy i organizatorów, spotkanie rozpoczęła Bożena Mazur, Dyrektor bytowskiej książnicy, która szczególnie podziękowała Ryszardowi Sylce, Burmistrzowi Bytowa  za powierzenie realizacji działań związanych z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Bibliotece Miejskiej. Były symboliczne dyplomy uczestnictwa dla wszystkich słuchaczy UTW oraz szczególne wyróżnienia dla dziewięciu z nich wręczone przez Burmistrza Bytowa. Wyróżnienia otrzymali studenci trzeciego wieku, którzy nie opuścili żadnego ze spotkań. Działalność bytowskiego Uniwersytetu podsumował Jacek Prądziński, koordynator ds. działań Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytowie.

Działania UTW-BM Bytów w ujęciu statystycznym:

13 spotkań - 18 działań, w tym:

• 9 wykładów
  • 4 warsztaty
  • 2 spotkania literackie
  • 1 koncert
  • 1 laboratorium
  • 1 wyjazd studyjny

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Bibliotece Miejskiej w Bytowie swoją działalność zainaugurował 16 marca. Do końca października działał w ramach projektu Akademii Pomorskiej w Słupsku pn. „ASA Akademia Seniora Aktywnego”. Projekt słupskiej uczelni zdobył najwięcej punktów z 49 wniosków nadesłanych do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program „ASA Akademia Seniora Aktywnego” był realizowany od marca do października, a kwota dofinansowania wynosiła 309 200 zł. W ramach programu finansowane były zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie w czterech istniejących Uniwersytetach Trzeciego Wieku (w Słupsku, Ustce, Redzikowie i Łebie) oraz dwóch nowych UTW w Bytowie i Człuchowie. Projektem objętych zostało łącznie ponad ośmiuset słuchaczy. Porozumienie w sprawie realizacji projektu w Bytowie 27 lutego 2018 roku podpisali Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa oraz prof. Zbigniew Osadowski, Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. W praktyce bytowscy studenci trzeciego wieku uczestniczyli nie tylko w wykładach, ale także w licznych panelach dyskusyjnych, warsztatach, koncertach i seminariach.

Zespół realizujący projekt „ASA Akademia Seniora Aktywnego”:

• dr Krzysztof Myszkowski - koordynator projekt
  • mgr Magdalena Skapowicz - asystent koordynatora