UTW - edycja 2018

GMO za i przeciw, czyli profesorski wykład dla słuchaczy UTW

13 września 2018, 19:34

Żywność genetycznie zmodyfikowana oznacza żywność zawierającą, składającą się lub wyprodukowaną z GMO, czyli genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Według naukowców, wprowadzenie na rynek tego typu produktów wiąże się z wieloma korzyściami ekonomicznymi i zdrowotnymi. Ich zastosowanie budzi jednak wątpliwości. Czy unikniemy w przyszłości żywności transgenicznej? Czy żywność tego typu zagraża naszemu zdrowiu? Wątpliwości wyjaśniał podczas wykładu prof. dr hab. Zbigniew Sobisz, Kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku.

O tym jakie produkty można nazywać żywnością modyfikowaną genetycznie i czy GMO jest szkodliwe dla zdrowia, słuchacze dowiedzieli się 13 września, na drugim już wykładzie po wakacyjnej przerwie. Z każdym kolejnym spotkaniem rośnie frekwencja. Tym razem w Pracowni Orange było prawie 50 osób.

Zajęcia odbyły się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Miejskiej. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy bytowskiej książnicy jest jednym z sześciu w regionie, który realizowany jest w ramach projektu Akademii Pomorskiej w Słupsku pn. „ASA Akademia Seniora Aktywnego”.  Projekt ten został najwyżej oceniony w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. W ramach programu „ASA Akademia Seniora Aktywnego” finansowane są zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie w czterech istniejących Uniwersytetach Trzeciego Wieku (w Słupsku, Ustce, Redzikowie i Łebie) oraz dwóch nowo powstałych w Człuchowie i w Bytowie. Porozumienie w sprawie realizacji projektu w Bytowie 27 lutego 2018 roku podpisali Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa oraz prof. Zbigniew Osadowski, Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. Realizacja projektu rozpoczęła się w marcu, a zakończy w październiku 2018 roku. W ramach działania odbywają się m.in. panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty, wykłady, wycieczki, wyjazdy studyjne, konferencje.

GMO za i przeciw, czyli profesorski wykład dla słuchaczy UTW