UTW - edycja 2019-2021

22 stycznia 2020, 10:25

Pierwsze zajęcia w nowym roku bytowscy studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli od wykładu ogólnego. 21 stycznia 2020 roku o biochemicznych podstawach zachowania opowiadała dr hab. Natalia Kurhaluk, prof. AP z Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt Katedry Biologii Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi. Słuchacze dowiedzieli się m.in. co to jest stres i jak go mierzyć, poznali proces powstawania więzi międzyosobniczych i społecznych oraz jak wygląda neurochemiczne podłoże więzi międzyosobniczych. Kolejne spotkanie z prof. Natalią Kurhaluk oraz kontynuacja tematu odbędzie się 4 lutego 2020 roku w Pracowni Orange.

Sekcja historyczna – spotkanie VIII

23 grudnia 2019, 10:00

Ostanie spotkanie sekcji historycznej i zarazem ostanie zajęcia dla słuchaczy bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku 2019, odbyły się 20 grudnia. O przywódcach państw totalitarnych, którzy wymordowali miliony ludzi i doprowadzili do najbardziej barbarzyńskiej wojny w historii świata, opowiadał prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Hitler i Stalin, mistrzowie zła, którzy byli otoczeni niemal religijną czcią przez niezliczone rzesze rodaków, wywołują zawsze wiele emocji. Omawiany temat w oczywisty sposób zmienił także charakter spotkania, większą część wykładu zajęła wspólna dyskusja.

16 grudnia 2019, 17:19

Piętnasty, ostatni wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku 2019 odbył się 16 grudnia. Każdy wykład obejmuje inną dziedzinę wiedzy. Tym razem studenci trzeciego wieku uczestniczyli w wykładzie z zakresu nauk historycznych. Chociaż w ramach UTW działa sekcja historyczna, to wykład z historii nie wpisywał się w działalność sekcji. Zagadnienia sekcji historycznej związane są z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Natomiast wykład w ramach zadania „Encyklopedia nauk” poświęcony był historii starożytnej. O Palestynie w czasach Herolda Wielkiego opowiadał dr Wojciech Bejda z Pracowni Historii Starożytnej Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Sekcja historyczna – spotkanie VII

11 grudnia 2019, 16:47

Przedostatnie spotkanie sekcji historycznej odbyło się 11 grudnia 2019 roku. Siódmy wykład poświęcony zagadnieniom historycznym poprowadził dr hab. Robert Kuśnierz z Zakładu Studiów Wschodnich. Zajęcia z zakresu nauk historycznych obejmują tematykę związaną z dziejami Polski nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Tym razem słuchacze bytowskiego UTW rozmawiali o stosunku polskich władz II RP wobec sowieckiej przemocy. Wykład umożliwił odpowiedzi na następujące pytania: jaką wiedzę polska służba dyplomatyczno-konsularna i wywiad wojskowy miały w sprawie sytuacji mniejszości polskiej w okresie bezprecedensowych represji reżimu z końca lat 30.; jaki był stosunek rządu RP do Polaków w ZSRS; jak zachowywali się przedstawiciele II Rzeczypospolitej na terenie sowieckim w obliczu prześladowania Polaków; jak Polacy w ZSRS postrzegali stosunek do nich ze strony Warszawy.

09 grudnia 2019, 14:35

Z marketingu politycznego do roślin trujących. Tematyka wykładów ogólnych dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest bardzo różnorodna, bo dotyczy wszystkich dziedzin wiedzy. Do wykładów z dziedzin nauk ścisłych, humanistycznych, społecznych, dołączyły dwa wykłady z zakresu nauk przyrodniczych.

9 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange studenci trzeciego wieku wzięli udział w dwóch wykładach na temat roślin. O roślinach, które „zmieniły świat” oraz o prawdach i mitach roślin trujących, opowiadał dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, kierownik Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody.

Sekcja historyczna – spotkanie VI

04 grudnia 2019, 15:22

Tym razem o sytuacji międzynarodowej II Rzeczypospolitej oraz wojnie obronnej Polski w 1939 roku. Kolejne spotkanie sekcji historycznej, które odbyło się 4 grudnia 2019 roku poprowadził prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wykład połączony z dyskusją, był nie tylko okazją do poznania faktów historycznych tego ważnego w dziejach Polski wydarzenia, ale przede wszystkim możliwością wyciągnięcia wniosków oraz dostrzeżenia obowiązku oceny faktów z szerszej, międzynarodowej perspektywy.

Sekcja geograficzna – spotkanie VII i VIII

27 listopada 2019, 14:56

Ostanie spotkanie w tym roku kalendarzowym sekcji geograficznej odbyło się 27 listopada 2019 roku. Dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekun bytowskiej sekcji geograficznej, omówił atrakcje turystyczne Sudetów i Karpat. Omówione kolejne dwa regiony zamknęły cykl tematyczny związany z atrakcjami turystycznymi Polski. Ku zdziwieniu wszystkich słuchaczy, spotkanie zakończyło się kolokwium. Opiekun sekcji geograficznej w formie testu sprawdził nabytą wiedzę z zakresu wszystkich regionów Polski. Uczestnicy musieli m. in. wymienić nazwę najwyższego polskiego wodospadu, podać nazwę najdłuższej polskiej jaskini oraz rozpoznać miasta poprzez charakterystyczne budowle. Trzy grupy z najwyższą punktacją otrzymały nagrody w postaci przewodników turystycznych oraz gadżetów Akademii Pomorskiej w Słupsku.

strona:    1    2    3    4    5    6    Następna strona