UTW - edycja 2019-2021

Sekcja „Szkoła liderów” – spotkanie III

25 listopada 2019, 19:11

Sekcja „Szkoła liderów” to wyjątkowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To właśnie z grupy tych osób mają wyłonić się liderzy, którzy w przyszłości poprowadzą bytowski uniwersytet. 25 listopada 2019 roku 15 studentów trzeciego wieku wzięło udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, które poprowadził dr Grzegorz Piekarski, opiekun sekcji. Zajęcia z obszaru przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu to najistotniejsze z działań realizowanych w ramach sekcji „Szkoła liderów”. Edukacja antydyskryminacyjna rozwija wiedzę na temat mechanizmów dyskryminacji i wykluczenia. Ważne jest zrozumienie, w jaki sposób stereotypy i uprzedzenia prowadzą do nierównego traktowania i naruszania praw jednostki. Warsztaty poprowadzone przez dr. Grzegorza Piekarskiego nie tylko miały na celu uświadomienie słuchaczom mechanizmów dyskryminacji, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi, że żaden lider nie powinien kierować się stereotypami i uprzedzeniami.

Dr Grzegorz Piekarski  - dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zainteresowania badawcze dr Grzegorza Piekarskiego skoncentrowane są wokół działań prospołecznych realizowanych w ramach wolontariatu społecznego, ich uwarunkowań, typów, profesjonalizacji działań opartych o idee wolontariatu, potencjału osobotwórczego działań wolontarystycznych i ich możliwości w (re)organizowaniu środowiska wychowawczego, teoria qeer, płeć społeczno-kulturowa.

Zajęcia sekcji „Szkoła liderów” odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Sekcja „Szkoła liderów” to cykl zajęć warsztatowych kształtujących kompetencje społeczne oraz przygotowujących do pełnienia roli lidera, dedykowanych 15 słuchaczom bytowskiego UTW. W roku 2019 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 4 spotkania, łącznie 18 godzin zajęć umożliwiających nabycie kompetencji przywódczych.

Sekcja „Szkoła liderów” – spotkanie III