Licznik odwiedziń: 2204638

UTW - edycja 2019-2021

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

16 grudnia 2019, 17:19

Piętnasty, ostatni wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku 2019 odbył się 16 grudnia. Każdy wykład obejmuje inną dziedzinę wiedzy. Tym razem studenci trzeciego wieku uczestniczyli w wykładzie z zakresu nauk historycznych. Chociaż w ramach UTW działa sekcja historyczna, to wykład z historii nie wpisywał się w działalność sekcji. Zagadnienia sekcji historycznej związane są z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Natomiast wykład w ramach zadania „Encyklopedia nauk” poświęcony był historii starożytnej. O Palestynie w czasach Herolda Wielkiego opowiadał dr Wojciech Bejda z Pracowni Historii Starożytnej Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

dr Wojciech Bejda – zainteresowania naukowe dr Bejdy skoncentrowane są wokół dwóch głównych zagadnień: historii okresu Drugiej Świątyni, a dokładniej lat 104 p.n.e.-74 n.e. oraz recepcji kultury antycznej w kulturze masowej w okresie 1890-1939. Drugie z pół badawczych obejmuje obecność antyku, szczególnie rzymskiego w kulturze masowej na początku XX wieku. Wziął udział w 16 konferencjach bądź cyklach wykładów na uczelniach krajowych (m. in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski) i brytyjskich: University of Bristol (2015) oraz University College of London (2016). Był także współorganizatorem II Wyszehradzkiej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Homo ludens. Zabawy i rozrywki na co dzień i od święta w dziejach krajów Europy Środkowej i ich sąsiadów” 21-22.04.2016, Akademia Pomorska, Słupsk oraz pomysłodawcą i organizatorem sympozjum pt. „Nowy Testament w świetle badań historycznych” 12.01.2017, Słupsk. Jest także członkiem organizacji naukowych: Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich (od 30.01.2010 roku) oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego, Oddział w Słupsku od 2017.

Wykład ogólny odbył się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Zadanie 2. Encyklopedia nauk – to cykl wykładów z różnych dziedzin dedykowanych 50 słuchaczom bytowskiego UTW. W roku 2019 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 15 wykładów ogólnych, łącznie 30 godzin zajęć.

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne