Licznik odwiedziń: 2162034

UTW - edycja 2019-2021

Sekcja historyczna – spotkanie IX

27 lutego 2020, 14:39

Pierwsze spotkanie sekcji historycznej w roku 2020 poprowadził dr hab. Robert Kuśnierz z Zakładu Studiów Wschodnich. 27 lutego bytowscy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu na temat przyczyn, przebiegu oraz konsekwencji Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.

Wielki Głód, nazywany Hołodomor (powstały na bazie dwóch słów: hołod- głód, moryty- wywoływanie cierpienia, zabijanie) był niezwykle drastycznym i tragicznym w skutkach aktem przeciwko społeczeństwu Ukraińskiemu, popełnionym przez reżim sowiecki w latach 1932-33. Według różnych danych szacunkowych, w wyniku głodu zginęło w tym czasie około 10 milionów ludzi. Stalinowski reżim komunistyczny, aby zapobiec rewolucyjnym ruchom na Ukrainie i wszelkim sprzeciwom wobec Moskwy doprowadził naród, który od pokoleń opierał się na rolnictwie, do olbrzymiego głodu. Poprzez konfiskatę wszystkich zapasów zboża oraz odizolowanie Ukrainy doprowadzono do głodu, który zabił miliony Ukraińców.

Dr hab. Robert Kuśnierz, prof. AP – sowietolog, zajmuje się także dyplomacją i wywiadem wojskowym w II RP. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, promotor: prof. zw. dr hab. Tadeusz Radzik. W roku 2015 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.  Od 2016 roku dyrektor Instytutu Historii i Politologii AP, przewodniczący Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Scripta Historica”; senator AP XV kadencji (2016-2020); od 2014 roku koordynator dla studentów z Ukrainy przyjeżdżających do Instytutu Historii i Politologii na wymiany semestralne.

Zajęcia sekcji historycznej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Sekcja historyczna (zadanie 6.100 lat Niepodległa) – nabycie wiedzy z zakresu historii związanej z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości.  W roku 2020 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 8 spotkań, łącznie 36 godzin zajęć poświęconych zagadnieniom z zakresu historii.

Sekcja historyczna – spotkanie IX