UTW - edycja 2019-2021

Rozmowy o integracji – spotkanie dyskusyjne

03 grudnia 2021, 13:38

W piątek 3 grudnia uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w spotkaniu dyskusyjnym, które poprowadził Krzysztof Wirkus z Fundacji Rozwoju Lokalnego PARASOL.

Tematem zajęć była integracja, a dokładniej „Bytów w oczach nowych mieszkańców-cudzoziemców”Słuchacze dowiedzieli się jak obcokrajowcom żyje się w naszym mieście – co im się u nas podoba i czego potrzebują, żeby czuć się tu dobrze.

Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Lokalnego PARASOL, która realizuje projekt Sieć Integracji.

Sekcja geograficzna – spotkanie XI

25 listopada 2021, 09:23

Prawie dwa lata temu Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Bibliotece Miejskiej w Bytowie swoją działalność zakończył zajęciami sekcji geograficznej. Po dwudziestu miesiącach przerwy bytowscy słuchacze ponownie 24 listopada 2021 roku spotkali się na zajęciach sekcji Klubu Seniora Podróżnika. Poprzedni wykład poświęcony był ogólnym walorom regionu śródziemnomorskiego. Tym razem dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekun bytowskiej sekcji geograficznej opowiadał o atrakcjach turystycznych Hiszpanii.

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

24 listopada 2021, 09:48

Wykład ogólny, inaugurujący nowy rok akademicki 2021/2022 dla słuchaczy UTW w Bytowie, odbył się 23 listopada 2021 roku. Po prawie dwuletniej przerwie wywołanej obostrzeniami związanymi z pandemią, Pracownia Orange zgromadziła liczną grupę bytowskich seniorów – studentów trzeciego wieku. Trzynaste spotkanie, licząc od spotkania inaugurującego projekt, poświęcone było asertywności. Zajęcia poprowadziła Aneta Matyjaszek,  certyfikowany trener umiejętności psychospołecznych, dyplomowany coachem i doradca zawodowy z Akademickiego Biura Karier Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Sekcja geograficzna – spotkanie X

11 marca 2020, 15:52

Strefa śródziemnomorska jest jedną z najbardziej ulubionych stref wśród turystów. Turyści chętnie spędzają tam wakacje czy nawet krótki urlop. W basenie Morza Śródziemnego najbardziej popularnymi krajami są: Grecja, Włochy, Egipt, Tunezja oraz południowe wybrzeże Hiszpanii. 11 marca 2020 roku w Pracowni Orange o atrakcyjności turystycznej wspomnianych państw regionu śródziemnomorskiego opowiadał dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekunem bytowskiej sekcji geograficznej.

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

03 marca 2020, 13:51

Czwarty wykład ogólny dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku poprowadził dr n. zdr. Sebastian Zdończyk, psycholog Oddziału Hematologicznego i Transplantacji Szpiku w Słupsku.

3 marca 2020 roku bytowscy studenci trzeciego wieku poznali wybrane aspekty funkcjonowania osób w wieku senioralnym. Tematem wiodącym była psychogeriatria - odpowiedź na potrzeby osób starszych, u których zaczynają się lub nasilają objawy poszczególnych zaburzeń.

Sekcja historyczna – spotkanie IX

27 lutego 2020, 14:39

Pierwsze spotkanie sekcji historycznej w roku 2020 poprowadził dr hab. Robert Kuśnierz z Zakładu Studiów Wschodnich. 27 lutego bytowscy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu na temat przyczyn, przebiegu oraz konsekwencji Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.

Wielki Głód, nazywany Hołodomor (powstały na bazie dwóch słów: hołod- głód, moryty- wywoływanie cierpienia, zabijanie) był niezwykle drastycznym i tragicznym w skutkach aktem przeciwko społeczeństwu Ukraińskiemu, popełnionym przez reżim sowiecki w latach 1932-33. Według różnych danych szacunkowych, w wyniku głodu zginęło w tym czasie około 10 milionów ludzi. Stalinowski reżim komunistyczny, aby zapobiec rewolucyjnym ruchom na Ukrainie i wszelkim sprzeciwom wobec Moskwy doprowadził naród, który od pokoleń opierał się na rolnictwie, do olbrzymiego głodu. Poprzez konfiskatę wszystkich zapasów zboża oraz odizolowanie Ukrainy doprowadzono do głodu, który zabił miliony Ukraińców.

Sekcja geograficzna – spotkanie IX

12 lutego 2020, 14:31

Po blisko trzymiesięcznej przerwie, słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku po raz dziewiąty wzięli udział w zajęciach sekcji geograficznej. 12 lutego 2020 roku w Pracowni Orange, stałym miejscu spotkań UTW, wysłuchali wykładu na temat atrakcji turystycznych starych gór i wyżyn Polski. Zgodnie z zakresem tematycznym, było to ostanie spotkanie poświęcone walorom turystyczno-krajoznawczym Polski. Kolejny cykl spotkań z dr. Krzysztofem Parzychem z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekunem bytowskiej sekcji geograficznej, poświęcony będzie regionom turystycznym świata.

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    Następna strona