UTW - edycja 2019-2021

06 lutego 2020, 13:34

Trzeci z 15 wykładów zaplanowanych na 2020 rok odbył się 6 lutego. Słuchacze kolejny raz spotkali się z prof. dr hab. Natalią Kurhaluk z Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt Katedry Biologii Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi. Poprzedni wykład poświęcony był stresowi oraz więzom międzyludzkim. Tym razem tematem wykładu była biochemia i anatomia stanu zakochania. Studenci trzeciego wieku dowiedzieli się m.in. o powiązaniach pomiędzy stanami miłosnej euforii a procesami poznawczymi. Najwięcej zainteresowania wzbudziła jednak zależność empatii od różnic płciowych. Wszystkie poruszane na obu wykładach tematy pozwoliły poznać neurohormonalne korzenie dobra.

04 lutego 2020, 14:24

Sprawność intelektualna, podobnie jak stan zdrowia, warunki życia i wsparcie społeczne mogą stanowić ważny czynnik decydujący o jakości ludzkiego życia. W obliczu starzenia się społeczeństwa oraz zmieniającej się roli osób starszych we współczesnym świecie konieczna wydaje się znajomość (nie tylko wśród profesjonalistów) mechanizmów poznawczego starzenia się i faktycznego poziomu funkcjonowania intelektualnego osób starzejących się. O funkcjonowaniu poznawczym seniorów, a dokładnie o możliwościach prewencyjnych, 4 lutego 2020 roku opowiadał dr n. zdr. Sebastian Zdończyk, psycholog Oddziału Hematologicznego i Transplantacji Szpiku w Słupsku. Kolejny wykład dr. Sebastiana Zdończyka odbędzie się 3 marca br.

22 stycznia 2020, 10:25

Pierwsze zajęcia w nowym roku bytowscy studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli od wykładu ogólnego. 21 stycznia 2020 roku o biochemicznych podstawach zachowania opowiadała dr hab. Natalia Kurhaluk, prof. AP z Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt Katedry Biologii Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi. Słuchacze dowiedzieli się m.in. co to jest stres i jak go mierzyć, poznali proces powstawania więzi międzyosobniczych i społecznych oraz jak wygląda neurochemiczne podłoże więzi międzyosobniczych. Kolejne spotkanie z prof. Natalią Kurhaluk oraz kontynuacja tematu odbędzie się 6 lutego 2020 roku w Pracowni Orange.

Sekcja historyczna – spotkanie VIII

23 grudnia 2019, 10:00

Ostanie spotkanie sekcji historycznej i zarazem ostanie zajęcia dla słuchaczy bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku 2019, odbyły się 20 grudnia. O przywódcach państw totalitarnych, którzy wymordowali miliony ludzi i doprowadzili do najbardziej barbarzyńskiej wojny w historii świata, opowiadał prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Hitler i Stalin, mistrzowie zła, którzy byli otoczeni niemal religijną czcią przez niezliczone rzesze rodaków, wywołują zawsze wiele emocji. Omawiany temat w oczywisty sposób zmienił także charakter spotkania, większą część wykładu zajęła wspólna dyskusja.

16 grudnia 2019, 17:19

Piętnasty, ostatni wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku 2019 odbył się 16 grudnia. Każdy wykład obejmuje inną dziedzinę wiedzy. Tym razem studenci trzeciego wieku uczestniczyli w wykładzie z zakresu nauk historycznych. Chociaż w ramach UTW działa sekcja historyczna, to wykład z historii nie wpisywał się w działalność sekcji. Zagadnienia sekcji historycznej związane są z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Natomiast wykład w ramach zadania „Encyklopedia nauk” poświęcony był historii starożytnej. O Palestynie w czasach Herolda Wielkiego opowiadał dr Wojciech Bejda z Pracowni Historii Starożytnej Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Sekcja historyczna – spotkanie VII

11 grudnia 2019, 16:47

Przedostatnie spotkanie sekcji historycznej odbyło się 11 grudnia 2019 roku. Siódmy wykład poświęcony zagadnieniom historycznym poprowadził dr hab. Robert Kuśnierz z Zakładu Studiów Wschodnich. Zajęcia z zakresu nauk historycznych obejmują tematykę związaną z dziejami Polski nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Tym razem słuchacze bytowskiego UTW rozmawiali o stosunku polskich władz II RP wobec sowieckiej przemocy. Wykład umożliwił odpowiedzi na następujące pytania: jaką wiedzę polska służba dyplomatyczno-konsularna i wywiad wojskowy miały w sprawie sytuacji mniejszości polskiej w okresie bezprecedensowych represji reżimu z końca lat 30.; jaki był stosunek rządu RP do Polaków w ZSRS; jak zachowywali się przedstawiciele II Rzeczypospolitej na terenie sowieckim w obliczu prześladowania Polaków; jak Polacy w ZSRS postrzegali stosunek do nich ze strony Warszawy.

09 grudnia 2019, 14:35

Z marketingu politycznego do roślin trujących. Tematyka wykładów ogólnych dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest bardzo różnorodna, bo dotyczy wszystkich dziedzin wiedzy. Do wykładów z dziedzin nauk ścisłych, humanistycznych, społecznych, dołączyły dwa wykłady z zakresu nauk przyrodniczych.

9 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange studenci trzeciego wieku wzięli udział w dwóch wykładach na temat roślin. O roślinach, które „zmieniły świat” oraz o prawdach i mitach roślin trujących, opowiadał dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, kierownik Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody.

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    Następna strona