UTW - edycja 2019-2021

Sekcja historyczna – spotkanie VI

04 grudnia 2019, 15:22

Tym razem o sytuacji międzynarodowej II Rzeczypospolitej oraz wojnie obronnej Polski w 1939 roku. Kolejne spotkanie sekcji historycznej, które odbyło się 4 grudnia 2019 roku poprowadził prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wykład połączony z dyskusją, był nie tylko okazją do poznania faktów historycznych tego ważnego w dziejach Polski wydarzenia, ale przede wszystkim możliwością wyciągnięcia wniosków oraz dostrzeżenia obowiązku oceny faktów z szerszej, międzynarodowej perspektywy.

Sekcja geograficzna – spotkanie VII i VIII

27 listopada 2019, 14:56

Ostanie spotkanie w tym roku kalendarzowym sekcji geograficznej odbyło się 27 listopada 2019 roku. Dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekun bytowskiej sekcji geograficznej, omówił atrakcje turystyczne Sudetów i Karpat. Omówione kolejne dwa regiony zamknęły cykl tematyczny związany z atrakcjami turystycznymi Polski. Ku zdziwieniu wszystkich słuchaczy, spotkanie zakończyło się kolokwium. Opiekun sekcji geograficznej w formie testu sprawdził nabytą wiedzę z zakresu wszystkich regionów Polski. Uczestnicy musieli m. in. wymienić nazwę najwyższego polskiego wodospadu, podać nazwę najdłuższej polskiej jaskini oraz rozpoznać miasta poprzez charakterystyczne budowle. Trzy grupy z najwyższą punktacją otrzymały nagrody w postaci przewodników turystycznych oraz gadżetów Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Sekcja „Szkoła liderów” – spotkanie III

25 listopada 2019, 19:11

Sekcja „Szkoła liderów” to wyjątkowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To właśnie z grupy tych osób mają wyłonić się liderzy, którzy w przyszłości poprowadzą bytowski uniwersytet. 25 listopada 2019 roku 15 studentów trzeciego wieku wzięło udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, które poprowadził dr Grzegorz Piekarski, opiekun sekcji. Zajęcia z obszaru przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu to najistotniejsze z działań realizowanych w ramach sekcji „Szkoła liderów”. Edukacja antydyskryminacyjna rozwija wiedzę na temat mechanizmów dyskryminacji i wykluczenia. Ważne jest zrozumienie, w jaki sposób stereotypy i uprzedzenia prowadzą do nierównego traktowania i naruszania praw jednostki. Warsztaty poprowadzone przez dr. Grzegorza Piekarskiego nie tylko miały na celu uświadomienie słuchaczom mechanizmów dyskryminacji, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi, że żaden lider nie powinien kierować się stereotypami i uprzedzeniami.

Koncert duetu fortepianowego BeBe Piano Duet

25 listopada 2019, 16:11

Koncert duetu fortepianowego BeBe Piano Duet z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkim, którzy mieli szczęście w nim uczestniczyć.  21 listopada 2019 roku słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyli niezwykłą podróż. W ramach sekcji geograficznej studenci trzeciego wieku wzięli udział w specjalnie im dedykowanym koncercie fortepianowym.  Zaplanowany koncert „Muzyka w duecie łagodzi obyczaje” w wykonaniu BeBe Piano Duet – Joanna Bernagiewicz i Medea Berianidze, przerodził się w konkurs pn. „Jaka to melodia?”. Słuchacze podzieleni na dwie grupy mieli za zadanie odgadnąć tytuł utworu, wykonawcę oraz jak na geograficzną podróż przystało, także miasto lub państwo, w którym urodził się autor utworu.

Sekcja historyczna – spotkanie V

20 listopada 2019, 17:34

Piąte spotkanie sekcji historycznej w roku 2019 odbyło się 20 listopada. Spotkania prowadzone są naprzemiennie przez dwóch profesorów Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku: prof. dr. hab. Romana Drozda, prof. zw. oraz  dr. hab. Robert Kuśnierza, prof. AP.  W środowe przedpołudnie o przyczynach operacji rozpoczętej w 1937 roku przez ZSRR  przeciwko Polakom, przebiegu, metodach śledczych i represjach, opowiadał  prof. dr hab. Robert Kuśnierz z Zakładu Studiów Wschodnich.

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

19 listopada 2019, 12:54

Jedno spotkanie, dwa wykłady. 19 listopada 2019 roku słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Miejskiej wzięli udział w dwóch wykładach. W ramach zadania 2. „Encyklopedia nauk – wykłady ogólne” studenci trzeciego wieku mają możliwość uczestniczenia w akademickich wykładach z różnych dziedzin wiedzy. Do wiedzy z zakresu literatury, biologii, matematyki, historii regionu, dołączyły zagadnienia z marketingu i to specyficznego rodzaju – marketingu politycznego. O teorii, środkach i technikach stosowanych, aby wykreować atrakcyjny dla elektoratu wizerunek partii i jej członków, opowiadał dr Adam Czarnecki z Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Sekcja historyczna – spotkanie IV

13 listopada 2019, 16:45

Kolejny wykład z zakresu historii związanej z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości odbył się 13 listopada 2019 roku. Po ponad półrocznej przerwie słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ponownie mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Romana Drozda, prof. zw. z Zakładu  Studiów Wschodnich  Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Poprzednie spotkanie, jak i to okazało się nie tylko zwykłym wykładem. Niepodległościowe zagadnienia wywołały ożywioną dyskusję, często inspirowaną celowymi pytaniami prowadzącego.

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    Następna strona