Aktualności
Seminarium „Czasopisma bibliotekarskie w Polsce”
26 listopada 2019, 17:02
Widać nas nie tylko w powiecie, regionie, województwie, ale także w stolicy. Z dumą informujemy, że nasz kolega Jacek Prądziński z Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych, 22 listopada reprezentował bibliotekę na ogólnopolskim seminarium naukowym w Warszawie.
Seminarium pn. Czasopisma bibliotekarskie w Polsce. Jubileusz 100-lecia „Bibliotekarza” i 70-lecia „Poradnika Bibliotekarza” odbyło się w sali konferencyjnej w gmachu im. St. Kierbedziów Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy, Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Jacek Prądziński wystąpił w części II seminarium zatytułowanym „Współczesne dylematy” z referatem Prasa drukowana dobrem prestiżowym i luksusowym, czyli o skutkach wojny pomiędzy tradycją a nowoczesnością – na przykładzie czasopism bibliotekarskich.
Uroczystość poprowadziła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP, która powitała obie Redakcje, prelegentów oraz przedstawicieli Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP a także licznie przybyłych gości.
I część seminarium poświęcona była historii obu czasopism. Z referatami wystąpili:
- Joanna Popłońska - U źródeł „Bibliotekarza” w warszawskiej Bibliotece Publicznej
- Zdzisław Gębołyś - „Bibliotekarz” 1919-1929-1939
- Jadwiga Konieczna - Czy „Bibliotekarz” może być źródłem wiedzy o polskim bibliotekarstwie w okresie powojennym? Obraz krajowego systemu bibliotecznego na łamach periodyku w latach 1945-2019
- Dorota Grabowska - 70 lat „Poradnika Bibliotekarza”
Po przerwie kawowej odbyła się II część seminarium zatytułowana "Współczesne dylematy", w której wystąpili:
- Jacek Prądziński - Prasa drukowana dobrem prestiżowym i luksusowym, czyli o skutkach wojny pomiędzy tradycją a nowoczesnością – na przykładzie czasopism bibliotekarskich
- Henryk Hollender - Czasopisma bibliotekarskie a obieg informacji naukowej i fachowej w Polsce
Na zakończenie głos zabrały: Elżbieta Stefańczyk, redaktor naczelna „Bibliotekarza” oraz Jadwiga Chruścińska, redaktor naczelna „Poradnika Bibliotekarza”.
Foto: JF/sbp.pl