Seminarium „Czasopisma bibliotekarskie w Polsce”

26 listopada 2019, 17:02

Widać nas nie tylko w powiecie, regionie, województwie, ale także w stolicy. Z dumą informujemy, że nasz kolega Jacek Prądziński z Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych, 22 listopada  reprezentował bibliotekę na ogólnopolskim seminarium naukowym w Warszawie.

Seminarium pn. Czasopisma bibliotekarskie w Polsce. Jubileusz 100-lecia  „Bibliotekarza” i 70-lecia  „Poradnika Bibliotekarza”  odbyło się w sali konferencyjnej w gmachu im. St. Kierbedziów Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy, Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Jacek Prądziński wystąpił w części II seminarium zatytułowanym „Współczesne dylematy” z referatem  Prasa drukowana dobrem prestiżowym i luksusowym, czyli o skutkach wojny  pomiędzy tradycją a nowoczesnością – na przykładzie czasopism bibliotekarskich.

Uroczystość poprowadziła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP, która powitała obie Redakcje, prelegentów oraz przedstawicieli Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP a także licznie przybyłych gości.

I część seminarium poświęcona była historii obu czasopism. Z referatami wystąpili:

• Joanna Popłońska -  U źródeł „Bibliotekarza” w warszawskiej Bibliotece Publicznej
  • Zdzisław Gębołyś - „Bibliotekarz” 1919-1929-1939
  • Jadwiga Konieczna - Czy „Bibliotekarz” może być źródłem wiedzy o polskim bibliotekarstwie w okresie powojennym? Obraz krajowego systemu bibliotecznego na łamach periodyku w latach 1945-2019
  • Dorota Grabowska - 70 lat „Poradnika Bibliotekarza”

Po przerwie kawowej odbyła się II część seminarium zatytułowana "Współczesne dylematy", w której wystąpili:

• Jacek Prądziński  - Prasa drukowana dobrem prestiżowym i luksusowym, czyli o skutkach wojny  pomiędzy tradycją a nowoczesnością – na przykładzie czasopism bibliotekarskich
  • Henryk Hollender - Czasopisma bibliotekarskie a obieg informacji naukowej i fachowej w Polsce

Na zakończenie głos zabrały: Elżbieta Stefańczyk, redaktor naczelna „Bibliotekarza” oraz Jadwiga Chruścińska, redaktor naczelna „Poradnika Bibliotekarza”.

Foto: JF/sbp.pl

Seminarium „Czasopisma bibliotekarskie w Polsce”