Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Projekt “Aptekarz literacki - cykl szkoleń online”

02 czerwca 2021, 11:50

Z radością informujemy, że zakwalifikowaliśmy się do udziału w projekcie „Aptekarz literacki”.

W ramach Projektu  – 40 bibliotekarzy z bibliotek publicznych z całej Polski weźmie udział w cyklu bezpłatnych szkoleń, które poprowadzi dr Wanda Matras – Mastalerz, specjalista biblioterapii. Celem szkoleń jest podniesienie kompetencji w zakresie doboru i wykorzystania literatury dla dzieci, młodzieży i seniorów, które  umożliwią im: uzyskanie wsparcia psychicznego, zmniejszenie stresu, poczucia osamotnienia lub wykluczenia. Ma to szczególne znaczenie w warunkach pandemii i izolacji czytelników.

Bibliotekarze - uczestnicy  szkoleń opracują samodzielnie  zestaw książek terapeutycznych polecanych dla określonej grupy czytelników, tzw. Apteczki literackie. Zestaw zostanie przekazany do Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w celu oceny i nadania znaku jakości „Biblioteka na zdrowie”.

Co to da uczestnictwo w projekcie naszym czytelnikom?

• powstanie u nas „Apteczka literacka”,
  • otwarte spotkanie dla czytelników z biblioterapeutą.

Za realizację projektu odpowiedzialna będzie Olga Major, kustosz Działu dla Czytelników Dorosłych.

Projekt “Aptekarz literacki - cykl szkoleń online” realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Główny w ramach programu MKDNiS “Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.