Aktualności
Trzecie Bytowskie Zaduszki
04 listopada 2021, 14:15
Listopadową tradycją stały się zaduszkowe spotkania w naszej Bibliotece, aby we wspominkowym tonie uczcić pamięć tych, którzy od nas odeszli. W tym roku wspominaliśmy m.in.: Wacława Pomorskiego, Barbarę Kapłon, Gertrudę Bigda, Agnieszkę Lisewską, Jana Strelaua...
Rodzina, wiara, ojczyzna i sztuka
To właśnie te wartości przyświecały życiu Wacława Pomorskiego. Wspominający go Andrzej Waszkiewicz opowiedział o początkach swojej znajomości z założycielem klubu literackiego WERS, o relacji mistrza z uczniem. Nauczyciela, artystę i działacza na rzecz kultury cechowało umiłowanie dobra i kaszubski upór. Odczytano kilka wierszy autorstwa Wacława Pomorskiego, a młodzież z Bytowskiego Centrum Kultury zaśpiewała jego ukochany utwór „I Like Chopin” Gazebo.
Można odejść na zawsze, by stale być blisko…
Słowa księdza Jana Twardowskiego przywołała Danuta Wójcik, wspominając zmarłą Gertrudę Bigda. Ona zawsze była blisko drugiego człowieka i do każdego odnosiła się z szacunkiem. Nauczycielka w Liceum Pedagogicznym w Bytowie, wykładowca na Akademii Pomorskiej w Słupsku dała się poznać swoim wychowankom z jak najlepszej strony. Zawsze radosna. Służyła pomocą i potrafiła rozwiązywać wszelkie konflikty. Brała udział w licznym zjazdach klasowych, a jej uczniowie zawsze o niej pamiętali.
Do końca żyła życiem
Barbarę Kapłon – wieloletnią prezes Banku Spółdzielczego w Bytowie wspominała mecenas Danuta Wilk. O zmarłej opowiedziała na podstawie kilku anegdot z jej życia. Związana z bytowskim światem biznesu kobieta zawsze stawiała na ludzi. Miała bardzo dobrą intuicję, wiedziała komu może udzielić wsparcia. Pomagała rzemieślnikom, którzy dzisiaj są właścicielami wielu lokalnych firm. Niezwykle prawdomówna, uczciwa i oddana rodzinie. Do końca żyła pełnią życia. Uczyła się języka angielskiego i była aktywną uczestniczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Kobieta – Rakieta
Taka właśnie była Agnieszka Lisewska. Wszędzie było jej pełno. Zawsze uśmiechnięta i pełna pomysłów. Niesamowicie kreatywna. Potrafiła rozmawiać z każdym, na każdy temat. Śmiało można powiedzieć, że wykraczając poza normy wyprzedzała swoje czasy. Założycielka Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Kobiet i Rodziny. Filozofka, feministka i artystka. Odeszła po długiej walce z chorobą. O jej pełnym entuzjazmu życiu ze wzruszeniem opowiadała jej przyjaciółka Wiesława Sidorowicz.
Publikuj albo przepadniesz
Czyli Publish or perish. Takie motto przyświecało życiu profesora Jana Strelaua. Psycholog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki. Znany na całym świecie ze swoich badań, twórca oryginalnej koncepcji temperamentu. Profesor Cezary Obracht-Prondzyński mówił o jego otwartości i tolerancji dla odmienności. Był poszukiwaczem wrażeń i miłośnikiem podróżowania. Zwiedził wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Jego publikacje zostały przetłumaczone na wszystkie języki (nawet chiński).
Trzecie Bytowskie Zaduszki odbyły się 3 listopada 2021 roku w Pracowni Orange. O nostalgiczny nastrój spotkania zadbała młodzież z Bytowskiego Centrum Kultury. Inicjatorem wydarzenia był profesor Cezary Obracht-Prondzyński. Współorganizatorami: Biblioteka Miejska, Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bytowie oraz Bytowskie Centrum Kultury.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku