Nowe wsparcie w Bibliotece

16 grudnia 2016, 10:20

Współczesna biblioteka bez technologii nie ma racji bytu. W codziennej pracy bibliotekarza nowe technologie są nieodzowne. W bibliotece często edytowane są dokumenty, powstają gazetki ścienne, prezentacje i różne materiały dydaktyczne czy informacyjne (plakaty, ulotki itp.). We wszystkich tych pracach znajomość programów i aplikacji nie tylko ułatwia pracę bibliotekarzowi, ale także sprawia, że jesteśmy oryginalni oraz atrakcyjni w oczach młodego czytelnika.

W piątek 9 grudnia 2016 roku odbyło się inauguracyjne szkolenie z nowych technologii dla bibliotekarek i bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego. Inauguracyjne, bo rozpoczynające nowy cykl działań wspierających bibliotekarzy z zakresu ICT w ramach partnerstwa Biblioteki Miejskiej w Bytowie z Mobilnym Doradcą ICT.

W szkoleniu, które pozwoliło poznać narzędzia i aplikacje internetowe niezbędne przy tworzeniu materiałów promocyjnych,  wzięło udział 20 bibliotekarzy z 14 bibliotek powiatu bytowskiego.

Organizatorami szkolenia byli:

• Bożena Mazur - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie
  • Jacek Prądziński - Mobilny Doradca reprezentujący program Nowe Technologie Lokalnie realizowany przez FRSI - Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Mobilny Doradca – to ekspert z zakresu ICT, który działa w ramach programu „Nowe Technologie Lokalnie” inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności adresowanego do organizacji non-profit, fundacji, stowarzyszeń, lokalnych grup bez względu na ich wielkość czy profil działalności. W sposób szczególny wspiera organizacje i instytucje z małych miejscowości. Program realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Przypominamy, że Biblioteka Miejska jest samorządową instytucją kultury Gminy Bytów, która pełni także funkcję biblioteki powiatowej dla powiatu bytowskiego. Obejmuje swym zasięgiem biblioteki publiczne poszczególnych miast i gmin w powiecie wraz z podległymi im filiami. Udziela wsparcia merytorycznego i edukacyjnego bibliotekarkom i bibliotekarzom z bibliotek miejskich i gminnych powiatu.

W ramach nowej oferty proponujemy bibliotekom  m.in.:

szkolenia w zakresie:

• nowe technologie w promocji biblioteki,
  • nowe technologie w zarządzaniu biblioteką,
  • nowe technologie w marketingu biblioteki,

doradztwo:

• pomoc w diagnozie problemów i potrzeb biblioteki,
  • doradztwo w zakresie tworzenia strategii wykorzystywania technologii.

Szkolenie dla bibliotekarzy powiatu bytowskiego