Polska Biblioteka Internetowa

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Partnerstwo Dorzecze Słupii

Złap bakcyla czytania! Włącz się w akcję „Z książką na start”

12 października 2017, 16:41

Już wkrótce nasza Biblioteka hasłem „Z książką na start” będzie zachęcać całe rodziny do udziału w akcji, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

„Z książką na start” to akcja skierowana do dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty. Wystarczy zapisać swoją pociechę do biblioteki i systematycznie wypożyczać z nią lektury.

Młody Czytelnik, który zapisze się do Wypożyczalni Oddziału dla Dzieci lub Filii, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim imienną Kartę Biblioteczną, Paszport Biblioteczny oraz darmową książkę dopasowaną do jego wieku, potrzeb i zainteresowań.

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem m.in. jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest, aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy czytaniu książki. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i w nich znajdowali ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym czasie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu ciekawej pracy i przyjaciół. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie, odwiedzający bibliotekę wspólnie z maluchami, będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

Księżniczki, rycerze, puchate zwierzątka,

auta i samochody, dinozaury i bajkowe stwory czekają na Was!

Organizatorem całej akcji jest Fundacja Metropolia Dzieci.

„Z książką na start”