XII edycja Konkursu Ortograficznego o "Złote Pióro" Starosty Powiatu Bytowskiego

08 grudnia 2017, 16:07

W XII edycji Konkursu Ortograficznego o "Złote Pióro" Starosty Powiatu Bytowskiego najmniej błędów i jednocześnie tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Bytowskiego otrzymał Michał Kozieł, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku.

8 grudnia 2017 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych za długopisy chwyciło 18 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bytowskiego, którzy zmierzyli się z naszpikowanym ortograficznymi pułapkami tekstem dyktanda.

Tegoroczne dyktando poświęcone było oświatowym jubileuszom w powiecie bytowskim, autorką tekstu była Krystyna Kożykowska, nauczycielka z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
im. Dzieci Europy w Bytowie.

Mistrzem Ortografii Powiatu Bytowskiego został:

Michał Kozieł

uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku

Kolejne miejsca zajęli:

II miejsce zajęła Agata Cyra, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie
III miejsce zajął  Sebastian Somionka, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie

Wyróżnienia otrzymali:

Kajetan Cyra - I Liceum Ogólnokształcące w Bytowie
Julia Maikowska - I Liceum Ogólnokształcące w Bytowie
Natalia Pietrasik - Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Tekst dyktanda:

Oświatowe jubileusze

Ostatnie lata w powiecie bytowskim obfitowały w oświatowe jubileusze. Najdostojniejsi jubilaci to siedemdziesięcioletni Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie oraz jego równolatek – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku. Natomiast półwiecze działalności świętowały: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy oraz Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Miastku. Choć tym placówkom daleko do matuzalemowych lat, to i tak wielostronicowa dysertacja nie oddałaby w pełni wieloletniej historii ich funkcjonowania.

W ujęciu chronologicznym pierwsza świętowała szkoła łodzieska, a obchodom tym towarzyszyło motto zapożyczone od starożytnych filozofów: „Przeszłość jest nauką dla przyszłości”. Przesłanie to Z pewnością jest ponadczasowe i uniwersalne dla każdej placówki, w której kształceniem i wychowaniem obejmowane są kolejne pokolenia żądnych wiedzy młodych ludzi. Niepodobna skatalogować przeobrażeń łodzieskiej placówki ani też wymienić nazw wszystkich nauczanych zawodów. Warto podkreślić, że mury szkoły opuściło 2356 absolwentów klas technikalnych oraz 92 słuchaczy szkoły policealnej.

Natomiast historia bytowskiej placówki, przywołana w trakcie rocznicowych uroczystości, sięga lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Wówczas to pojawiła się grupa zaangażowanych osób, której celem było utworzenie szkoły kształcącej pracowników rzemiosła i przemysłu. Wieloletnie przebranżowienia doprowadziły do obecnego wysokospecjalistycznego modelu kształcenia, dzięki któremu młodzież jest przygotowywana do pracy w wymarzonych zawodach.

Z kolei początki miasteckiej Szkoły Związane są z decyzją Ministerstwa Przemysłu Lekkiego o utworzeniu na terenie powiatu kombinatu przemysłu skórzanego. W Związku ze wzrostem zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę podjęto decyzję o założeniu dwuletniej Szkoły Przysposobienia Zawodowego w Miastku.

Oryginalny pomysł na uczczenie urodzin miasteckiej poradni mieli jej pracownicy, ogłaszając konkurs pod hasłem: „Poradnia z przymrużeniem oka”. Tak przewrotnie sformułowany temat pozwalał oczekiwać, że wybuchami homeryckiego śmiechu rezultaty tych zmagań powita zarówno jury, jak i goście pokonkursowej wystawy, którą zorganizowano w ramach uroczystych obchodów pięćdziesięciolecia placówki.

Wszystkim Szanownym jubilatkom życzymy, by były niczym niepokonane transatlantyckie okręty, którym niestraszne są wzburzone odmęty oświatowych mórz, najeżone rafami nieustannie zmieniających się realiów i koniecznością dostosowania się do wymagań współczesnego świata.

XII edycja Konkursu Ortograficznego

Mistrz Ortografii Powiatu Bytowskiego