II poziom excelowskiego wtajemniczenia, czyli arkusz kalkulacyjny i jego zastosowanie w pracy bibliotekarza

19 lutego 2018, 16:34

Podstawy obsługi programu opanowaliśmy na pierwszym spotkaniu warsztatowym 15 stycznia 2018 roku. Kolejne szkolenie pozwoliło poszerzyć kompetencje o wiedzę z zakresu wykorzystania funkcji MS Excel podczas analizy danych, informacji czy też przetwarzania dużych zbiorów. Bibliotekarze na szkoleniu 19 lutego 2018 roku, które odbyło się w Pracowni Orange, nauczyli się  jak w szybki i efektywny sposób budować zestawienia, raporty lub arkusze analityczne wykorzystujące funkcje oraz formuły zarówno proste jak i złożone.

Prowadzący szkolenie, Mobilny Doradca ICT, położył nacisk na praktyczne zastosowania Excela w codziennej pracy i sposoby ułatwienia i przyśpieszenia najczęściej wykonywanych zadań. Uczestnicy szkolenia nauczyli się pisania formuł, edytowania, analizowania i przetwarzania danych.

Po zakończeniu szkolenia, w którym udział wzięło 11 bibliotekarzy z 7 bibliotek powiatu bytowskiego, można z całą pewnością powiedzieć, że  praca z Excelem będzie już tylko przyjemnością.

Szkolenia z zakresu ICT dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego to już stały element działalności Biblioteki Miejskiej w Bytowie, a od tego spotkania także Pracowni Orange. Warsztaty poprowadził Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT Sektora 3.0.

Mobilny Doradca – to ekspert Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z zakresu ICT, który działa w ramach Sektora 3.0 – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Szkolenia warsztatowe dla bibliotekarzy odbywają się cyklicznie, średnio co dwa miesiące, ponadto wszyscy bibliotekarze mogą liczyć na stałe wsparcie ze strony Mobilnego Doradcy w ramach indywidualnych konsultacji telefonicznych, bądź mailowych. Tematyka szkoleń koncentruje się na podnoszeniu kompetencji bibliotekarek i bibliotekarzy i zadbaniu o to, by nowe umiejętności, zwłaszcza te związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi wykorzystali z pożytkiem dla swojej lokalnej społeczności.

Organizatorzy szkolenia:
Bożena Mazur - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie
Małgorzata Kopowska - koordynator ds. bibliotek powiatu bytowskiego
Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Współorganizacja:

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Miejskiej w Bytowie

Pracownia Orange w Bytowie

Szkolenie z ICT dla bibliotekarek i bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego