Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Partnerstwo Dorzecze Słupii

Bytów na Zjeździe Liderów Pracowni Orange

18 marca 2018, 12:48

W dniach 9-10 marca 2018 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbył się już VI Zjazd Liderów Pracowni Orange. W Zjeździe wzięli udział Liderzy Pracowni ze wszystkich III edycji Programu. Po raz pierwszy uczestniczyli w nim przedstawiciele Grupy Inicjatywnej z bytowskiej Pracowni. Pracownia Orange w Bytowie dołączyła do sieci Pracowni pod koniec 2017 roku, znalazła się wśród 26 nowych multimedialnych świetlic. Łącznie w Polsce funkcjonuje 100 Pracowni Orange.

Do Warszawy przyjechali Liderzy i Liderki z prawie 100 Pracowni z całej Polski. Bytowską Pracownię Orange reprezentowali Lider Jacek Prądziński oraz Małgorzata Kopowska, członkini Grupy Inicjatywnej. Przez dwa dni podczas warsztatów, prezentacji i spotkań – mieli okazję poznać przedstawicieli Fundacji Orange, Liderów z blisko 100 Pracowni, dowiedzieć się, co dzieje się w Pracowniach w całym kraju, a wszystko to w twórczej atmosferze kreatywnych działań.

W trakcie wydarzenia bytowiacy uczyli się jak wykorzystywać nowoczesne technologie w swojej codziennej pracy. Wzięli udział w dwóch warsztatach, m.in. w „Warsztacie inspiracyjnym w FabLab powered by Orange” oraz w „Diagnozie społeczności lokalnej – warsztaty animacyjne w Pracowni”.

FabLab powered by Orange (ang. fabrication laboratory) to pracownia stworzona w Warszawie przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to, wyposażona w zaawansowane technologie takie jak drukarki 3d, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronika. Dzięki wsparciu trenerów można się w niej nauczyć jak twórczo z tych technologii korzystać, aby stworzyć rozmaite przedmioty – od biżuterii po drona. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.

Były to dni, pełne inspiracji, wymiany doświadczeń, ale również świetna okazja nawiązania znajomości pomiędzy Wszystkimi zaangażowanymi w realizację programu Pracownie Orange. Spotkanie sprzyjało wielu rozmowom i spotkaniom, dzięki którym wszyscy poczuli, że wspólnie tworzą sieć Pracowni Orange. Był to ważny czas podsumowań, ale także pomysłów na dalsze funkcjonowanie Pracowni.

VI Zjazd Liderów Pracowni Orange