Licznik odwiedziń: 2201162

Ekologia informacji w życiu dzieci i młodzieży

02 października 2018, 18:40

Po raz czwarty jednym z prelegentów, tym razem już  VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej ekologii informacji pod hasłem "Ekologia informacji w życiu dzieci i młodzieży", był mgr Jacek Prądziński, kustosz Biblioteki Miejskiej w Bytowie.

Konferencja odbyła się 28 września 2018 roku w Auli Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Konferencję Patronatem objęli:

Mieczysław Struk  - Marszałek Województwa Pomorskiego
Zdzisław Kołodziejski - Starosta Powiatu Słupskiego
Robert Biedroń -  Prezydent Słupska

Ekologia informacji to bardzo ważna dyscyplina naukowa, która – pomimo tego, że powstała stosunkowo niedawno – odgrywa ogromną rolę w zachowaniu równowagi w naszym świecie zdominowanym przez technologie informacyjne. Dzięki ekologii informacji wiemy, jak zapobiegać przeciążeniu nadmiarem informacji, jak zapobiegać cyberchorobom, takim jak np. przymus bycia w Sieci czy fonoholizm (uzależnienie od telefonu) i jak odpowiedzialnie korzystać z cyberprzestrzeni.

Tematem VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej były zagadnienia ekologii informacji w życiu dzieci i młodzieży. Poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące dla tej grupy ze współczesnego środowiska informacyjnego (cyberprzestrzeni), organizatorzy chcieli podkreślić rolę i znaczenie ekologii informacji w procesie kształtowania postaw i opinii młodych ludzi. Intencją konferencji było także wskazanie im drogi w celu wykształcenia odpowiedzialnych, mądrych zachowań w cyberprzestrzeni mających na celu odpowiedzialność za informacje wrzucane do Sieci, ochronę dóbr osobistych i bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw cyberświata.

Pracownik Oddziału dla Czytelników Dorosłych naszej Biblioteki wystąpił w sesji drugiej pn. „Ekologia informacji  a młodzież w cyberświecie” z referatem „Social medialne hejtowanie. Rozrywka, norma, czy nieświadomość? Źródła i skutki hejtu wśród dzieci i młodzieży”.

Abstrakt wystąpienia:

Media społecznościowe dają wiele dobrego – umożliwiają poznanie interesujących osób, efektywne działania marketingowe czy pozyskanie inspiracji, ale mogą także przynieść wiele złego – mogą być źródłem wielu życiowych tragedii. Social media to dla dzieci i młodzieży najważniejsze współczesne pole walki o akceptację, czyli lajki albo komentarze, co ma zasadnicze znaczenie w tym wieku. Redefinicji uległa atrakcyjność, dziś nie oznacza bycie pięknym, lecz bycie zauważonym, m.in. w social mediach.  Młodym ludziom zależy na jak najlepszym zaprezentowaniu się w tej przestrzeni, dlatego niekonstruktywna krytyka jest szczególnie bolesna i groźniejsza w swoich konsekwencjach. Nagminne wulgarne wyzwiska, ośmieszanie, poniżanie, upokarzanie, straszenie, zamieszczanie zdjęć lub filmów wbrew woli osób na nich występujących, podszywanie się pod inne osoby, to powszedniość portali społecznościowych. Niepokojące zjawiska mają groźne konsekwencje. Obniżają samoocenę, wywołują negatywne emocje. W skrajnych wypadkach mogą doprowadzić do samobójstwa. Dobrze znane są już przypadki nastolatków, a nawet dzieci, które pod wpływem hejtowania przez rówieśników targnęły się na życie. Rosnąca grupa, dla której hejt jest tylko zabawą i nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, rodzi pytanie, czy wynika to z normy, czy niewiedzy?

Organizatorzy Konferencji: Zarząd Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; Zarząd Oddziału Słupskiego SBP; Koło Bibliotek Naukowych i Fachowych SBP przy Akademii Pomorskiej w Słupsku; Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Słupsku; Biblioteka Uczelniana Akademii Pomorskiej w Słupsku.

fot. Anna Kubacka Zastępca Dyrektora Biblioteki Uczelnianej Akademii Pomorskiej w Słupsku

Ekologia informacji w życiu dzieci i młodzieży