Licznik odwiedziń: 541914

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Partnerstwo Dorzecze Słupii

Nowa formuła… nowy program… inna metoda prowadzenia zajęć...

03 października 2018, 18:07

Nowa odsłona IV edycji warsztatów kompetencji cyfrowych II stopnia wynika nie tylko z wniosków wyciągniętych na podstawie trzech poprzednich cykli zajęć, ale przede wszystkim z doświadczenia zawodowego prowadzącego zajęć. IV edycja, która została zainaugurowana 3 października będzie innowacyjnym działaniem pod każdym względem. Sam fakt, że uczestnicy będą pracować na swoich laptopach jest już nowością. Jednak to tylko namiastka zmian.

Podstawą nowego programu będą potrzeby uczestników, które pojawiają się podczas codziennego korzystania z nowinek technologicznych.  Głównym celem warsztatów będzie przekonanie uczestników do korzystania z cyfrowych usług. To właśnie one będą priorytetem w nowej formule warsztatów. Nie brak umiejętności cyfrowych jest powodem niekorzystania z usług cyfrowych, lecz postawa wobec nich. Przyzwyczajenie do tradycyjnych metod jest silniejsze od pewności posiadanych umiejętności. Warsztaty mają to zmienić. Stąd nastawianie na praktyczne działania do zajęć w strefie miejskiej włącznie.

Warsztaty kompetencji cyfrowych II stopnia mają na celu aktywizację osób w każdym wieku poprzez podniesienie ich kompetencji w zakresie posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi i inspirowanie do samokształcenia.

W warsztatach II stopnia uczestniczą osoby, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu. W ramach szkolenia odbędzie się około 20 spotkań, każde po dwie godziny zegarowe, na których kursanci nabędą wiedzę i niezbędne kompetencje cyfrowe na poziomie średnio zaawansowanym. Edukować będą się w kameralnej 8-osobowej grupie, co pozwoli na indywidualny kontakt z każdym kursantem. Taka forma zajęć jest najbardziej efektywna i w 100 % przyniesie zamierzone efekty. Trener będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z każdym z uczestników, będzie mógł na bieżąco analizować potrzeby kursantów, co pozwoli osiągnąć najbardziej wymierne wyniki nauczania oraz pełne zadowolenie uczestników.

Warsztaty będą odbywały się raz w tygodniu w Pracowni ORANGE, w środy w godzinach od 11:00 do 13:00, przez okres pięciu miesięcy. Uroczyste zakończenie i podsumowanie zajęć planujemy na początku marca 2019 roku.

Warsztaty kompetencji cyfrowych II stopnia poprowadzi Jacek Prądziński, Mobilny Doradca Sektora 3.0, Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans – trener kompetencji cyfrowych, lokalny animator, który inspiruje, uczy i pomaga w korzystaniu z narzędzi cyfrowych. Laureat „Listy 100” – listy 100 osób, które w wyróżniający sposób przyczyniły się do podnoszenia umiejętności cyfrowych w Polsce. Wyróżnienie poprzez umieszczenie na „Liście 100” jest przyznawane osobom indywidualnym za wyróżniającą się działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych. Wkład ten może się przejawiać m.in., poprzez działalność edukacyjną, popularyzatorską, badawczą, analityczną, organizacyjną, wspieranie rzeczowe i finansowe projektów, opracowywanie polityk publicznych z zakresie rozwoju umiejętności cyfrowych.

W programie warsztatów znajdą się m.in.:

• poczta internetowa, bezpłatna komunikacja
  • praca w „chmurze” (od przechowywania do udostępniania plików, tworzenie dokumentów)
  • bankowość internetowa i mobilna, przelewy on-line
  • zakupy on-line (od zakupu, przez płatność on-line po odbiór w paczkomacie)
  • opieka medyczna on-line
  • podróżowanie, nocowanie (internetowe rozkłady jazdy, zakup biletów, rezerwacja noclegów)
  • FOTO archiwizacja i obróbka fotografii cyfrowej
  • czytniki e-booków – zajęcia praktyczne
  • laptop, smartfon, tablet – łączenie narzędzi
  • serwis ePUAP, PUE ZUS, ZIP
  • zajęcia w strefie miejskiej (wizyta w Oddziale ZUS-u w celu założenia Profilu Zaufanego, bankomaty, biletomaty, paczkomaty)