Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Partnerstwo Dorzecze Słupii

Promocja „Herbarza szlachty kaszubskiej”

28 lutego 2019, 13:40

V tom „Herbarza szlachty kaszubskiej” to ostatnia część niezwykle ciekawej pracy genealoga Przemysława Pragerta z Gdyni. Ideą było zebranie w kilkutomowej monografii wszystkich używanych przez szlachtę na Kaszubach herbów znajdujących się w źródłach i opracowaniach, wzbogaconych o herby poświadczone w zabytkach materialnych.

Promocja tego bogatego kompendium wiedzy o herbach, wieńczącego długoletnią pracę nad serią, odbyła się 26 lutego 2019 roku w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych.

Promocja nie mogłaby się odbyć bez autora, Przemysława Pragerta, który nie tylko opowiadał o pracy nad V tomem, ale także o 15 letniej współpracy z Wydawnictwem BIT, które w tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia działalności.

Od ukazania się pierwszego tomu do momentu, gdy na księgarskich półkach pojawił się ostatni tom „Herbarza szlachty kaszubskiej”, minęło 15 lat. Tom V i ostatni „Herbarza” zamyka bogate kompendium wiedzy o herbach używanych przez szlachtę na Kaszubach. W dwóch odrębnych wykazach – nazwisk pierwotnych i nazwisk odmiejscowych – znajduje się ponad 800 nazwisk kaszubsko-pomorskich właścicieli ziemskich odnotowanych w XVI–XVIII wieku. To pierwszy, tak obszerny spis nazwisk, w większości bardzo drobnej szlachty. Zawiera najwcześniejsze daty występowania nazwisk w źródłach, herby i przydomki. W „Uzupełnieniach” do t. I–IV znalazły się dwa nowe nazwiska, kilkadziesiąt nowych wizerunków herbów, a także sprostowania do wcześniej opisanych herbów. Pięć tomów „Herbarza” stanowi znakomity przewodnik dla poszukujących swoich korzeni. To bogaty zbór kilkuset herbów oraz zwięzła historia i genealogia 263 rodzin.

Promocja „Herbarza szlachty kaszubskiej”