Narodowe Czytanie 2019

10 września 2019, 10:26

Wrześniową tradycją stała się już coroczna akcja Narodowe Czytanie, podczas której pod patronatem Prezydenta RP w całej Polsce odbywają się spotkania poświęcone wspólnej lekturze wybranego arcydzieła literatury polskiej. Czytaliśmy już powieści, dramaty, jak „Wesele”. Tym razem przeczytaliśmy nowele reprezentujące różne style i różny język. Nowele, które uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

7 września 2019 roku w wyjątkowej scenerii zamkowych murów, pośród duchów historii, pochyliliśmy się nad fragmentami ośmiu nowel, których liczba nawiązywała do 8. edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Przygotowana dekoracja pozwoliła przenieść się zgromadzonym gościom w świat bliski bohaterom nowel. Dodatkową atrakcją były specjalnie uszyte przez pracowników Biblioteki historyczne stroje. Spotkanie rozpoczęła Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej, która zapoznała wszystkich z przesłaniem Prezydenta RP skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania.

Fragmenty nowel zgromadzonym przeczytali:

• Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa  - Henryk Rzewuski, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy)
  • Jacek Czapiewski, Wiceburmistrz Bytowa - Stefan Żeromski, Rozdzióbią nas kruki, wrony…
  • Gabriela Pluto–Prądzyńska, kustosz Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie - Maria Konopnicka, Dym
  • Marta Durawa, technik ds. organizacyjno-kadrowych oraz Wiesław Pupka Lipinski, starszy ogniomistrz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie - Bruno Schulz, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)
  • Lucyna Rakowicz, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Bytowie – Bolesław Prus, Katarynka
  • Helena Hryndzio, bibliotekarka Biblioteki Miejskiej w Bytowie – Eliza Orzeszkowa, Dobra Pani
  • Sławomir Kosmalski, rodowity bytowiak, koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Specjalistycznego w Prabutach – Henryk Sienkiewicz, Sachem
  • Grażyna Kikcio, kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku Filii nr 1 w Bytowie - Władysław Stanisław Reymont, Orka

Atrakcją wydarzenia był quiz ze znajomości nowel. O tym, że warto z uwagą słuchać, przekonali się nagrodzeni słuchacze. Nagrodami za prawidłowe odpowiedzi były specjalnie zakupione na tę okazję książki z odbitą pieczęcią, przesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Książki otrzymali również wszyscy czytający fragmenty nowel. Blisko 100 osób… tylu mieszkańców i turystów wzięło udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez pracowników Biblioteki Miejskiej w Bytowie.  Bez wątpienia była to największa i najpiękniejsza impreza czytelnicza w regionie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejscach. W ubiegłym roku zaprezentowane zostały powstałe na przestrzeni wieków teksty, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Ideą Narodowego Czytania w Bytowie organizowanego przez pracowników Biblioteki Miejskiej jest przede wszystkim wyjście do ludzi, dlatego też wydarzenie to obywa się w otwartej przestrzeni miejskiej. Działanie to ma zaintrygować, zaciekawić i zintegrować lokalną społeczność. Każde Narodowe Czytanie w Bytowie to wielkie wydarzenie, w którym licznie uczestniczą mieszkańcy i turyści, w tym także zagraniczni.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich czytających, którzy zechcieli przyłączyć się do tegorocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Urzędowi Miejskiemu w Bytowie oraz Starostwu Powiatowemu w Bytowie. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia zaprzyjaźnionych instytucji.

Narodowe Czytanie 2019