Spotkania
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
01 czerwca 2023, 14:51
Kossakowie - znani artyści i pisarze
Podczas wczorajszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omówiony został ród Kossaków. Panie wysłuchały wykładu na temat ważności i wpływowości rodziny Kossaków, która składała się z utalentowanych malarzy i pisarzy. Podczas wykładu Panie miały okazję porozmawiać o ulubionych dziełach i książkowych pozycjach, które zapadły im w pamięć. Historia tej rodziny była im znana, ale wiele faktów z ich życia zaskakiwało klubowiczki i wywoływało ciekawe i żywe rozmowy.
Najbardziej znanymi członkami rodziny byli: Juliusz, Wojciech, Zofia i Magdalena Kossak, oraz Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Ich rodzina ma ogromne znaczenie w polskiej kulturze i sztuce. Ich prace są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą i stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego oraz artystycznego Polski.
SZKOLENIE W BIBLIOTECE
23 maja 2023, 10:03
Promocja instytucji to nie tylko FB
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
03 lutego 2023, 12:50
Dickens i Naipaul - pisarze brytyjscy
Spotkanie z kaszubsko-polską poezją
14 grudnia 2022, 15:08
Rozmowy o poezji i życiu
Na wtorkowym spotkaniu z profesor Adelą Kuik-Kalinowską zostało poruszonych wiele ważnych, a na co dzień pomijanych dla nas tematów. Pani Adela stwierdziła również, że każda z ról życiowych, które ma są uzupełniające, a jest to bycie matką, żoną oraz poetką. Skupiliśmy się na przyszłości literatury, wyzwoleniu oraz używaniu na co dzień języka kaszubskiego w twórczości i historiach z życia wziętych. Często nie doceniamy tego co mamy i nie dostrzegamy nawet tych najmniejszych rzeczy. Kiedy zaczynamy widzieć te male drobnostki to potrafią one uratować nas samych. Według poetki liczy się również jakość a nie ilość "wyprodukowanych" wierszy. Dla autorski język kaszubski jest dla niej najważniejszy i ma większą siłę przekazu oraz wydźwięk niż język polski. Zdecydowała się na pisanie w tym języku po śmierci ukochanego taty w 2014 roku. W tomiku "Ze świata w dom" autorka pokazała nam różne oblicza siebie oraz swoją perspektywę i odczucia związane z danym tematem. Wiersze pisane są w języku kaszubskim i polskim, w zależności od języka w którym powstaną są tłumaczone. W tomiku jest poruszanych wiele tematów zarówno radosnych jak i smutnych. Podczas spotkania przeczytane zostały wiersze między innymi takie jak "Tylko ptaki", "Pomiędzy", "Spalona wieś" oraz wiele innych. Zarówno autorka jak i uczestnicy stwierdzili, że wiersze w języku kaszubskim mają większy wydźwięk i zawierają więcej emocji niż polskie.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
23 listopada 2022, 10:56
Rozmowy o Niepodległej Polsce
Niepodległa Polska była tematem listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Nawiązując do obchodzonego niedawno Święta Niepodległości, uczestniczki rozmawiały o postaciach, które zapisały się na kartach historii. A pomogły im w tym oczywiście książki z naszego księgozbioru. Nie zabrakło również wątków współczesnych oraz odniesień do obecnej sytuacji w naszym kraju.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z SYLWIĄ KUBIK
27 października 2022, 14:30
Nietypowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
W ten piękny wtorek, 25 października odwiedziła nas Sylwia Kubik - pisarka z Powiśla. Autorka opowiedziała o swoich inspiracjach dotyczących napisanych książek oraz o miłości do Powiśla i Żuław. Spotkanie autorskie było połączone z Dyskusyjnym Klubem Książki. Pani Sylwia opowiedziała nam również o swoich ulubionych momentach podczas pisania książki oraz po krótce zaznajomiła nas z ich treścią. Widać było, że każdy z słuchaczy czuł się jak u siebie w domu słuchając ulubionych opowieści. Autorka wspomniała również, że najłatwiejszą do napisania była jej najnowsza książka pod tytułem „Pod obcym niebem” – jest to powieść historyczna oparta na losach jej dziadków.
Spotkanie w Filii
18 października 2022, 10:25
Wspomnienia szkolnych lat
Od kałamarza, pióra, bibuły do tablicy interaktywnej i komputera...
Z okazji Święta Edukacji Narodowej w naszej Filii przy ul. Zwycięstwa spotkały Czytelniczki, a wśród nich emerytowane nauczycielki, aby powspominać szkolne czasy.
Panie dyskutowały o tym, jak zmieniła się szkoła i nauka na przestrzeni lat. Zaznaczyły, że dawniej do szkoły uczęszczało się 6 razy w tygodniu, obowiązkowo w mundurku i z przypiętą tarczą. Wtedy też nauczyciel cieszył się większym poważaniem wśród uczniów, był prawdziwym autorytetem.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a przywołane sytuacje często wywoływały szeroki uśmiech u uczestniczek.