Aktualności
24 września 2024, 09:27
Twórczość Satoru Nii
Podczas spotkania postanowiliśmy omówić mangę Wind Breaker. Każdy z uczestników miał inne odczucia co do głównego bohatera. Jeżeli chodzi o Sakurę – głównego bohatera japońskiego komiksu, niektórym trudno było utożsamić się z bohaterem oraz wzbudził wśród uczestników różne emocje.
Dla członków klubu, którzy po raz pierwszy mieli styczność z mangą była to doskonała pozycja jeżeli po raz pierwszy zetknęli się z takiego rodzaju komiksem. Aby lepiej zrozumieć wizualną stronę opowieści, obejrzeliśmy odcinek anime, który zawierał również opening (piosenkę początkową) oraz ending (piosenkę końcową), to pozwoliło nam się wczuć w ducha walki oraz przemyśleć to co wydarzyło się w anime.
Po obejrzeniu i omówieniu komiksu oraz animacji, dyskutowaliśmy o różnych wydawnictwach, które decydują się na wydanie internetowych powieści publikowanych na różnych platformach oraz jakie książki czytają młode osoby.
26 sierpnia 2024, 16:13
. . .
27 sierpnia 2024, 10:52
Biblioteczne zagadki detektywistyczne
W literaturze znajdziemy wielu wspaniałych detektywów. Jednym z nich jest doskonale znany dzieciom Detektyw Pozytywka wymyślony przez Grzegorza Kasdepke. To właśnie od jego przygód zaczęliśmy nasze piątkowe spotkanie – posłuchaliśmy siódmej zagadki i próbowaliśmy ją rozwikłać drogą dedukcji.
Następnie przyszedł czas na rozwiązywanie zagadek i krzyżówek. Zadania były zaczerpnięte z serii książek Biuro detektywistyczne Lassego i Mai autorstwa Martina Windmarka i Heleny Willis. Okazało się, że zarówno rebusy, jak i szyfry są nam niestraszne!
Na końcu zintegrowaliśmy się przy kilku zabawach grupowych, które ćwiczyły naszą pamięć i spostrzegawczość.
A Wy, jakie macie ulubione detektywistyczne historie? Podzielcie się nimi w komentarzach!
27 sierpnia 2024, 10:39
Śladami Bycia Herbu Kasztan
W czwartek, na zamkowym dziedzińcu odbyła się wyjątkowa gra terenowa dotycząca znanego w Bytowie bohatera bajek dla dzieci – Bycia Herbu Kasztan.
Każdy z uczestników otrzymał kartę z pytaniami, na które musiał odpowiedzieć indywidualnie. Zagadnienia dotyczyły dzielnego, zielonego przyjaciela oraz naszego miasta Bytowa. Odwiedził nas też specjalny gość - Bycio, rozdając słodkości i witając się z każdym uczestnikiem. Na początku obserwował, jak wygląda nasza gra terenowa, a później udał się na dalszy spacer w poszukiwaniu przygód.
Podczas gry poszukiwacze musieli znaleźć podpowiedzi do niektórych z pytań. Niektóre były ukryte na zamkowym dziedzińcu, a niektóre u bibliotekarek. Każdy dobrze się bawił, odpowiadając na pytania i wszyscy uzyskali bardzo dobre wyniki.
Na koniec zajęć zagraliśmy wspólnie w kalambury, rysując różne obrazki.
22 sierpnia 2024, 08:11
Papierowe arcydzieła
Pomimo niepogody i nagłych opadów deszczu frekwencja na zajęciach nam dopisała. Odwiedziło nas sporo zainteresowanych twórczością artystyczną osób.
Podczas spotkania skupiliśmy się na dwóch technikach. Pierwszą z nich było tworzenie obrazów z kolorowych kółeczek origami. Każdy uczestnik otrzymał szablon, który mógł dowolnie wypełniać, dobierając ulubione barwy.
Drugą część zajęć poświęciliśmy upcyclingowi. Zwykłe rolki po papierze zamieniły się w niezwykłe dzieła sztuki. Nasza wyobraźnia nie miała granic! Powstały m.in. urocze koty, kolorowe motylki, tajemnicze zamki, sympatyczne biedronki, a nawet imponujący czołg.
21 sierpnia 2024, 08:13
Sport to zdrowie
Wyginam śmiało ciało to zajęcia ruchowe, dzięki którym zintegrowaliśmy się jako grupa wakacyjna. Pogoda nam dopisała i postanowiliśmy udać się na zamkowe błonie, by urządzić biblioteczny turniej. Każda z konkurencji miała na celu nauczyć cierpliwości, współpracy, a najważniejszym dla nas była dobra zabawa i zdrowe współzawodnictwo.
Zabawy z chustą Klanza pomogły nam nie tylko poznać siebie nawzajem, ale również rozgrzać
się przed kolejnymi konkurencjami sportowymi. Pierwszymi zajęciami z chustą było robienie sałatki owocowej, gdzie uczestnicy zajęć musieli wejść pod kolorowy okrąg i przejść na drugą stronę. Próbowaliśmy swoich sił w celowaniu piłką do środka chusty, co było nie lada zadaniem dla uczestników.
Następną konkurencją, w której braliśmy udział, było rzucanie frisbee do bramek, drużyny szły łeb w łeb, zdobywając punkt za punktem. Kolejną częścią zajęć było przeciąganie liny, na początku drużyny starły się między sobą, następnie przystąpili sami najstarsi uczestnicy, a następnie najmłodsi. Za każdym razem współzawodnictwo zakończyło się remisem.
Urządziliśmy również turniej z przeszkodami, gdzie na pewno każdy mieszkający w okolicach naszej warowni słyszał radosne okrzyki dodające otuchy biegnącym sportowcom. Każda z drużyn świetnie poradziła sobie z tym zadaniem.
Kolejną częścią zajęć były zabawy ruchowe, które pamiętamy z dzieciństwa, czyli Baba Jaga patrzy, Gąski, gąski do domu, gdzie każdy dobrze się bawił.
19 sierpnia 2024, 16:17
Witold Gombrowicz
Przedostatni tydzień naszych wakacyjnych zajęć rozpoczęliśmy od spotkania dla dorosłych. „Balkonowe konwersacje literackie” tym razem poświęcone były Witoldowi Gombrowiczowi, który jest jednym z Patronów roku 2024.
Rozmawialiśmy o jego twórczości, stylu i wpływie na polską literaturę. Zastanawialiśmy się nad jego ironią, psychoanalizą postaci i konstrukcją fabuły. Analizowaliśmy jego cytat: „Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka”.