Aktualności
PHOTONY NA WAKACJACH
17 lipca 2023, 12:05
Warsztaty programowania robotów
W piątek, 14 lipca 2023, roboty Photon wybrały się na wakacyjne wycieczki. Pojechały nad polski morze i w góry oraz zwiedziły najbardziej znane miasta w Polsce i Europie.
Niestety część z nich pobłądziła w labiryncie. Na szczęście udało nam się zaprogramować trasę tak, że mogły ruszyć w dalsze wojaże.
A dokąd udało im się dotrzeć? Aż na księżyc! Wybraliśmy się w kosmos i utrwaliliśmy wiedzę o układzie słonecznym zdobytą podczas ubiegłotygodniowych zajęć plastycznych.
W grupie znalazły się także niesforne roboty, które zapomniały o segregowaniu śmieci podczas wakacyjnego wypoczynku. Szybko przywołaliśmy je do porządku i nauczyliśmy wyrzucania odpadów do odpowiednich pojemników.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
GRA TERENOWA
11 lipca 2023, 17:34
Tropiciele bibliotecznych zagadek
Nasi mali detektywi zmierzyli się dzisiaj z nie lada wyzwaniem.
Okazało się, że wśród książek i regałów ktoś ukrył zagadki z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania Biblioteki. Zadaniem uczestników było znalezienie 30 tajemnic i udzielenie odpowiedzi na pytania. Musieli więc nie tylko wykazać się spostrzegawczością, ale także wiedzą i umiejętnością odnajdywania informacji.
Oprócz zagadek w Bibliotece skryło się aż 10 bonusów, dzięki którym drużyny zyskiwały dodatkowe punkty, czas lub koło ratunkowe w postaci podpowiedzi bibliotekarki.
Wszystkim drużynom poszło znakomicie, jednak najlepsza okazała się ekipa SMERFÓW.
Po zakończeniu rywalizacji pokazaliśmy dzieciom aplikację Quiver, która ożywiła pokolorowane przez nie wcześniej wakacyjne obrazki.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
BYCIO ZA OCEANEM
07 lipca 2023, 09:44
Przygody rycerza w trzech językach
Czwartkowe zajęcia wakacyjne były wyjątkowe nie tylko ze względu na miejsce,
w którym się odbyły. Oprócz dzieci, wzięli w ich udział goście ze Stanów Zjednoczonych – delegacja z miasta partnerskiego Winona: Michelle Alexander, Denise McDowell oraz Jeffery Turkowski.
Nie zabrakło samego bohatera książek dla najmłodszych – dzielnego rycerza BYCIA.
Najnowszą część jego przygód "Bycio za oceanem" przeczytali:
- w języku angielskim Michelle Alexander,
- w języku kaszubskim Ryszard Sylka,
- w języku polskim Jacek Prądziński.
Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania, a następnie odpowiadały na pytania dotyczące treści. Dowiedzieliśmy się w jakim stanie leży miasto Winona (Minnesota) oraz jaka rzeka przez nie przepływa (Missisipi), kto towarzyszył rycerzowi podczas jego wycieczki do Ameryki (wiewiórka Ania) oraz w jaki sposób podróżowali bohaterowie (maszyną czasu).
Na zakończenie Bycio rozdał uczestnikom cukierki i gadżety oraz zrobił sobie z nami wspólne zdjęcia. Próbowaliśmy go wypytać dokąd wybierze się w swoją następną podróż, lecz kasztanek zachował to dla siebie
i zniknął za zamkowymi murami.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
EDU GAMING
06 lipca 2023, 15:26
Edukacyjne gry na komputerze i tablecie
KOSMICZNA ODYSEJA
05 lipca 2023, 12:49
Układ Słoneczny bez tajemnic
Którą planetą od Słońca jest Ziemia?
Jakie barwy ma Wenus?
Która z planet jest największa?
Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy podczas wtorkowych zajęć plastycznych.
Uczestnicy stworzyli swój własny Układ Słoneczny. Najtrudniejszym zadaniem było ułożenie ciał niebiskich w odpowiedniej kolejności od Słońca. Jednak dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem. Potrafią także rozpoznać planety po ich barwach i charakterystycznych cechach.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
LATO Z OZOBOTEM
04 lipca 2023, 10:17
Warsztaty kodowania robotów
Wakacyjne zajęcia w Bibliotece czas start!
Podczas dzisiejszych warsztatów kodowania robotów wcieliliśmy się w małych programistów. Pomogły nam w tym Ozoboty, czyli malutkie, okrągłe urządzenia, które podążają za linią, odczytując i reagując na cztery kolory – czarny, czerwony, niebieski i zielony.
To właśnie nimi uzupełnialiśmy trasę w taki sposób, żeby Ozobot przejechał od startu do mety, zbierając po drodze litery wyrazu L-A-T-O w odpowiedniej kolejności.
W niektórych miejscach ścieżka traciła ciągłość. Jednak uczestnicy szybko poradzili sobie z tym problemem używając kodów z grupy „szukaj linii”. Wiemy też co zrobić, jeśli robot przestanie się nas słuchać – konieczna jest kalibracja.
Kodowanie wymaga precyzji w kolorowaniu trasy i logicznego myślenia przy wybieraniu sekwencji barw. Dzięki zajęciom z wykorzystaniem robotów edukacyjnych dzieci potrafią zaplanować swoje działania, a także rozwijają kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
ZIOŁOWE CUDA W BIBLIOTECE
29 czerwca 2023, 16:50
Nietypowa Kreatywna Środa