Licznik odwiedziń: 2219451

No i stało się! Ruszyła I edycja warsztatów kompetencji cyfrowych II stopnia

16 marca 2017, 12:29

I edycję warsztatów kompetencji cyfrowych II stopnia zainaugurowaliśmy 15 marca 2017 roku. Nie było przecięcia wstęgi, ani szampana… rozpoczęliśmy od intensywnej pracy, bo plany mamy ambitne, a czasu na ich realizację niewiele.

Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu, w środy w godzinach od 11:00 do 13:00, przez okres czterech miesięcy.

Warsztaty kompetencji cyfrowych II stopnia poprowadzi Jacek Prądziński, Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans – trener kompetencji cyfrowych, lokalny animator, który inspiruje, uczy i pomaga w korzystaniu  z narzędzi cyfrowych.

Program warsztatów to pięć bloków tematycznych:

1. Zasady pracy w środowisku MS Windows, korzystanie z zasobów Internetu – przypomnienie i uporządkowanie kompetencji.
  2. E-informacja – wyszukiwarki internetowe, serwisy informacyjne, fora internetowe.
  3. E-komunikacja – dwukierunkowa interakcja przez Internet.
  4. E-dokumenty – tworzenie, edytowanie i przechowywanie dokumentów w Sieci – praca z Dyskiem Google.
  5. E- usługi – usługi świadczone drogą elektroniczną.

Blok pierwszy to uporządkowanie i pogłębienie kompetencji cyfrowych, przypomnienie podstawowych umiejętności pracy w środowisku Windows w celu sprawnego i biegłego poruszania się w środowisku oraz poszerzenia zakresu kompetencji, które pozwolą na przygotowanie uczestników do pracy z nowymi technologiami cyfrowymi. Bloki drugi – piąty ukierunkowane są na wirtualną rzeczywistość, mają na celu pokazanie, że wszystkie aspekty mają swoje odzwierciedlenie w świecie Internetu.

Nabycie cyfrowych umiejętności ma nie tylko zapobiec wykluczeniu technologicznemu, ale przede wszystkim ma za zadanie pomóc pokonać wszelkie bariery, które dotychczas uniemożliwiały realizację własnych pasji, korzystanie z dóbr kultury, swobodę korzystania z administracji publicznej. Wszelkim podejmowanym działaniom będzie przyświecał jeden cel – cyfrowe umiejętności to nowe możliwości, lepsza jakość życia.  Warsztaty mają pokazać, że wszelkie ograniczenia można zniwelować, a co najważniejsze mają pomóc odzyskać wiarę we własne siły i stać się mobilnym mieszkańcem gminy, który korzystając z nowinek technologicznych właściwie porusza się w meandrach cyfrowej rzeczywistości.

I edycja warsztatów kompetencji cyfrowych II stopnia