Licznik odwiedziń: 2219285

Słuchacze UTW w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

20 kwietnia 2018, 22:36

Niezwykła uczta dla ducha, która z pewnością zapadnie na długo w pamięci wszystkim, którzy mieli szczęście uczestniczyć w wyjątkowych spotkaniach. Dwa spotkania, które mogłyby trwać w nieskończoność. 19 kwietnia bytowscy studenci trzeciego wieku wzięli udział w spotkaniach z kulturą i to kulturą przez duże K. Zajęcia w Sali Rycerskiej Muzeum Pomorza Środkowego rozpoczęliśmy od Słupskiego Czwartku Literackiego, a zakończyliśmy niezwykłym koncertem muzyki poważnej

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy naszej Bibliotece wzięli udział w Słupskich Czwartkach Literackich – otwartym spotkaniu z twórczością Kapitana Żeglugi Wielkiej, Józefa Franciszka Wójcika. Bohater X SCL urodził się w Książnicach na Podkarpaciu. Polski pisarz, prozaik, komandor, dziennikarz, wydawca, podróżnik. Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Gdańsku.

X jubileuszowe spotkanie w ramach SCL dedykowane było specjalnie słuchaczom bytowskiego UTW. Nawet tytuł spotkania „Kaszubskie losy” nawiązywał do naszego kaszubskiego regionu. Moderatorką spotkania była dr Krystyna Krawiec-Złotkowska, Zastępca Dyrektora Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Spotkanie poprzedził koncert wokalny Katarzyny Wołoszyn przy akompaniamencie Joanny Złotkowskiej. W wykonaniu młodych artystek usłyszeliśmy: „Znów wędrujemy” z repertuaru Grzegorza Turnaua, „Balladę o wikingu” (szanta) oraz piosenki „Wolność” i „Ojczyzna” z repertuaru Marka Grechuty.

Po krótkiej przerwie kawowej wysłuchaliśmy koncertu „Muzyka w duecie łagodzi obyczaje” w wykonaniu BeBe Piano Duet - Joanna Bernagiewicz i Medea Berianidze. Duet fortepianowy na cztery ręce to szczególny rodzaj zespołu kameralnego, w którym dwaj muzycy grają na jednej klawiaturze.

Joanna Bernagiewicz to pianistka i były prodziekan oraz dziekan Wydziału Edukacyjno-Filozoficznego w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest doktorem habilitowanym sztuki w zakresie kameralistyki fortepianowej.

Medea Berianidze to fortepianistka urodzona i wychowana w Gruzji. Grę na instrumencie zaczęła w wieku 8 lat. Od wielu lat sprawuje funkcję akompaniatora i konsultanta muzycznego męskiego chóru Syntagma. Podczas cyklicznych koncertów wciela się z rolę solistki i akompaniatorki.

Obie artystki odnoszą sukcesy w pracy pedagogicznej. Są także cenionymi akompaniatorkami i kameralistkami.

Zajęcia odbyły się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Miejskiej. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy bytowskiej książnicy jest jednym z sześciu w regionie, który będzie realizowany w ramach projektu Akademii Pomorskiej w Słupsku pn. „ASA Akademia Seniora Aktywnego”.  Projekt ten został najwyżej oceniony w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. W ramach programu „ASA Akademia Seniora Aktywnego” finansowane są zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie w czterech istniejących Uniwersytetach Trzeciego Wieku (w Słupsku, Ustce, Redzikowie i Łebie) oraz dwóch nowo powstałych w Człuchowie i w Bytowie. Porozumienie w sprawie realizacji projektu w Bytowie 27 lutego 2018 roku podpisali Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa oraz prof. Zbigniew Osadowski, Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. Realizacja projektu rozpoczęła się w marcu, a zakończy w październiku 2018 roku. W ramach działania odbędą się m.in. panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty, wykłady, wycieczki, wyjazdy studyjne, konferencje.

Słuchacze UTW w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku