Inni są wśród nas. Z doświadczeń migrantki w Polsce

17 grudnia 2018, 12:09

Biblioteka jest przestrzenią, w której spotykają się ludzie w różnym wieku, wywodzący się z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach czy potrzebach. To konglomerat różnorodności i wielokulturowości, nie tylko tej zgromadzonej, opracowanej i udostępnianej, ale przede wszystkim tej reprezentowanej przez współużytkowników otwartej bibliotecznej przestrzeni. Zadaniem biblioteki jest udostępnianie materiałów, które ukazują rzeczywistość w całej jej rozciągłości i różnorodności. Rolą książnicy nie jest ocena poglądów i opinii, dzięki temu nie tylko realizuje ona postulat wszechstronności zbiorów, ale w naturalny sposób tworzy otwartą przestrzeń, w której uwzględnia się standardy równego traktowania różnorodności. Czy nie warto wykorzystać tego do działań na rzecz upowszechniania dialogu prowadzącego do zrozumienia różnorodności, która w bibliotece nikogo nie dziwi, a w społeczeństwie dzieli? My właśnie to robimy.

Nietolerancja wynika z niewiedzy i żadne teoretyzowanie nie zmieni tego stanu. Potrzebne są spotkania z przedstawicielami innych kultur, narodowości, religii. 14 grudnia 2018 roku w Czytelni dla Czytelników Dorosłych odbyły się warsztaty dla seniorów pn. „Inni są wśród nas. Z doświadczeń migrantki w Polsce” – spotkanie z Khedi Alievą, Czeczenką, a obecnie gdańszczanką.

Spotkanie odbyło się dzięki Fundacji Parasol, która realizuje projekt Sieć Integracji. Jedna z dróg integracji wiedzie przez edukację, a kiedy jest oparta ona na prawdziwej historii osób, które doświadczyły nietolerancji, jest nie tylko wiarygodna, ale przede wszystkim skuteczna. Dwugodzinne spotkanie z Khedi Alievą było niemal nieustanną interakcją z publicznością. Jedno pytanie wywoływało lawinę kolejnych, a każda odpowiedź rozpoczynała nowy wątek i  kolejne pytania.

Khedi Alieva - Czeczenka, uchodźczyni. W swoim kraju najpierw studiowała chemię (poszła na studia jako jedyne dziecko z siedmiorga rodzeństwa), potem prawo. Przyjechała do Polski  z trójką dzieci, z Groznego - stolicy objętej wojną Czeczenii. Mieszka w Gdańsku od 6 lat. Członkini Rady Imigrantów i Imigrantek. Brała udział w pracach nad modelem integracji imigrantów i modelem równego traktowania. Założyła Fundację Kobiety Wędrowne, która pomaga uchodźczyniom w znalezieniu pracy i rozwiązywaniu problemów prawnych. Twórczyni Domu Międzykulturowego, innowacyjnego projektu integracji imigrantów w Gdańsku. Uczestniczka sieci European Network of Migrant Women.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu SIEĆ INTEGRACJI, który jest współfinansowany ze środków gminy Bytów i własnych realizatora – Fundacji Parasol.

Inni są wśród nas. Z doświadczeń migrantki w Polsce