Licznik odwiedziń: 2279593

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Galeria zdjęć

Narodowe Czytanie 2019

Wrześniową tradycją stała się już coroczna akcja Narodowe Czytanie, podczas której pod patronatem Prezydenta RP w całej Polsce odbywają się spotkania poświęcone wspólnej lekturze wybranego arcydzieła literatury polskiej. Czytaliśmy już powieści, dramaty, jak „Wesele”. Tym razem przeczytaliśmy nowele reprezentujące różne style i różny język. Nowele, które uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

 

7 września 2019 roku w wyjątkowej scenerii zamkowych murów, pośród duchów historii, pochyliliśmy się nad fragmentami ośmiu nowel, których liczba nawiązywała do 8. edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Przygotowana dekoracja pozwoliła przenieść się zgromadzonym gościom w świat bliski bohaterom nowel. Dodatkową atrakcją były specjalnie uszyte przez pracowników Biblioteki historyczne stroje. Spotkanie rozpoczęła Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej, która zapoznała wszystkich z przesłaniem Prezydenta RP skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania.

Zdjęć: 18 :: Utworzony: 10 września 2019Narodowe Czytanie 2018

W związku z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w wyjątkowej formule, czytaliśmy aż dwie lektury.

 

8 września na Dziedzińcu XIV-wiecznego Zamku Krzyżackiego w Bytowiezaproszeni goście przeczytali oryginalne fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz wybrane utwory z Antologii Niepodległości.

  

Zaprezentowane powstałe na przestrzeni wieków teksty, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej były formą uczczenia jubileuszu 100-lecia Niepodległości. Ponadto inna formuła Narodowego Czytania była okazją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej.

Zdjęć: 18 :: Utworzony: 13 września 2018Inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytowie

16 marca 2018 roku zapisał się na kartach kroniki Gminy Bytów, jako dzień inauguracji działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytowie. Inauguracyjną uroczystość w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Zachodniokaszubskiegopoprowadził Jacek Czapiewski, Wiceburmistrz Bytowa. Sybilicznego otwarcia bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w obecności słuchaczy, Leszka Waszkiewicza, Starosty Powiatu Bytowskiego, kierowników Wydziałów Urzędu Miejskiego w Bytowie, dyrektorów jednostek organizacyjnych, przedstawicieli Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ustce, dokonał Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa, który przekazał prowadzenie UTW Bożenie Mazur, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w BytowieKoordynatorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytowie został Jacek Prądziński.

Zdjęć: 15 :: Utworzony: 18 marca 2018Uroczyste otwarcie Pracowni Orange

Multimedialna świetlica o łącznej wartości 30 tys. złotych z atrakcyjnymi planami – w Bibliotece Miejskiej w Bytowie swoją działalność zainaugurowała Pracownia Orange.  

 

Ostatni dzień stycznia 2018 roku był pierwszym, oficjalnym dniem pracy najmłodszego dziecka w strukturze bytowskiej książnicy. Uroczyste otwarcie rozpoczęła Bożena Mazur, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie.

Zdjęć: 24 :: Utworzony: 03 lutego 2018Narodowe Czytanie 2017

Wrześniową tradycją stała się już coroczna akcja Narodowego Czytania, podczas której pod patronatem Prezydenta RP w całej Polsce odbywają się spotkania poświęcone wspólnej lekturze wybranego arcydzieła literatury polskiej. Tak, jak dla Wyspiańskiego inspiracją do napisania „Wesela” były zaślubiny poety, Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, tak dla nas impulsem do weselnego biesiadowania było Narodowe Czytanie! 2 września 2017roku Dziedziniec Zamku Krzyżackiego na potrzeby inscenizacji zmienił się w podkrakowskie Bronowice.

Zdjęć: 30 :: Utworzony: 05 września 2017Wyjazd studyjny

22 czerwca 2017 roku w ramach zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowaliśmy wyjazd studyjny do Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz do Sopoteki – Galerii Kultury Multimedialnej w Sopocie. W edukacyjno-integracyjnej wycieczce udział wzięły 32 osoby z 11 bibliotek, bibliotekarki i bibliotekarze z terenu powiatu bytowskiego.

Zdjęć: 21 :: Utworzony: 24 czerwca 2017NOC BIBLIOTEK 2017

Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek odbyła się w sobotę 3 czerwca 2017 roku. W myśl hasła tegorocznej edycji „Czytanie porusza”, PORUSZENIE wieczorowo-nocną porą miało miejsce aż w 1353 bibliotekach w całej Polsce. Wśród nich  była także bytowska książnica.


Zdjęć: 18 :: Utworzony: 04 czerwca 2017Jubileuszowa gala 70-lecia Biblioteki Miejskiej

W maju 2017 roku minęło 70 lat od powstania Biblioteki Miejskiej w Bytowie - obecnie służącemu wszystkim pokoleniom, nowoczesnego centrum kultury i informacji. Jedni pomyślą, że te 70 lat to dla Biblioteki mało, inni, że całkiem sporo. Mając na uwadze intensywność i wielość wszelkich bibliotecznych działań, bez wątpienia to kawał czasu, z którego wszyscy mogą być dumni – to kilka pokoleń czytelników. Jak na ważny jubileusz przystało, uroczystość musiała być niecodzienna.  Tego dnia nawet słońce świeciło  wyjątkowo mocno, czego nikt się nie spodziewał po deszczowo-śnieżnym początku tygodnia. W samo południe 12 maja, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, miała miejsce uroczysta gala jubileuszu bytowskiej książnicy.

 

Zdjęć: 36 :: Utworzony: 15 maja 2017Narodowe Czytanie 2016

W sobotę 3 września 2016 roku  powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewiczaczytała cała Polska, czytał też Bytów. Tradycyjnie, jak co roku organizatorami lokalnego wydania ogólnopolskiej akcji byli bibliotekarze Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Bytowska edycja Czytania „Quo vadis” odbyła się w zamkowej Sali Portretowej, która na tę okazję została specjalnie zaaranżowana.

Zdjęć: 15 :: Utworzony: 19 grudnia 2016Pomorski Dzień Bibliotekarza 2016

14 maja 2016 był wyjątkowym dniem nie tylko dla Biblioteki Miejskiej w Bytowie, ale również dla wszystkich bibliotekarek i bibliotekarzy z województwa pomorskiego. W przeddzień zakończenia ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek trwającego od 9 do 15 maja, odbyły się w Bytowie wojewódzkie obchody Pomorskiego Dnia Bibliotekarza.

Zdjęć: 15 :: Utworzony: 19 grudnia 2016Spotkanie autorskie z Franciszkiem Szczęsnym

19 marca 2015 roku gościem specjalnym Biblioteki Miejskiej był Pan Franciszek Szczęsny, który podczas spotkania autorskiego zaprezentował nam 4 swoje powieści, wszystkie osadzone w realiach naszego regionu.

Zdjęć: 6 :: Utworzony: 23 marca 2015Spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe

9 marca 2015 roku w Czytelni Biblioteki Miejskiej gościliśmy Jolantę Szwalbe – autorkę pięciu inspirujących antologii cytatów zatytułowanych: Myśl i działaj dla przyszłości, Złap na zawsze wiatr w żagle , Wyrusz w drogę, Sekrety istnienia, Sto i więcej lat w aktywności.

Zdjęć: 9 :: Utworzony: 10 marca 2015Promocja książki kucharskiej

18 grudnia 2014 roku w Czytelni Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja książki „Nowoczesna kuchnia kaszubska” autorstwa Beaty Waśniewskiej. Wraz z autorką przybył do nas wydawca książki – Jarosław Ellwart (szef Wydawnictwa Region). Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11:00 i wzięło w nim udział 50 osób, w tym uczniowie klasy o profilu „technik żywienia” z bytowskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych.

Zdjęć: 9 :: Utworzony: 22 grudnia 2014VI edycja kursu komputerowego NADĄŻAMY

16 września 2014 roku rozpoczęła się VI edycja kursu komputerowego pod hasłem „Nadążamy”. Udział w warsztatach wzięły osoby po 50 roku życia, które nie miały wcześniej do czynienia z komputerem, a chciały stać się użytkownikami Internetu.

Zdjęć: 18 :: Utworzony: 21 listopada 2014Narodowe Czytanie Sienkiewicza 2014

Publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza odbyło się w całej Polsce 6 września 2014 roku. W Bytowie rozpoczęło się o godzinie 16.00 na dziedzińcu zamkowym. Wystrój na zamkowej scenie nawiązywał do siedemnastowiecznej karczmy, gdzie przedstawiciele bytowskich instytucji: Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Policji i Straży Pożarnej odczytali poszczególne rozdziały „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

Zdjęć: 18 :: Utworzony: 09 września 2014Promocja studium o przysłowiach kaszubskich

27 maja 2014 r. w Oddziale dla Czytelników Dorosłych odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa Instytutu Kaszubskiego „Przysłowia kaszubskie. Studium z paremiografii i paremiologii” autorstwa Justyny Pomierskiej.

Zdjęć: 12 :: Utworzony: 02 czerwca 2014Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku oraz Stowarzyszenie Edukacyjne Volumin po raz XXI  zorganizowali  Słupską Wiosną Literacką. Dołączając do obchodów i organizacji tegorocznej Słupskiej Wiosny Literackiej, 12 maja 2014 r. gościliśmy u siebie biografistkę Mariolę Pryzwan.

Zdjęć: 6 :: Utworzony: 30 maja 2014Tydzień z Internetem 2014

W dniach 24 – 28 marca 2014 roku Czytelnię Biblioteki Miejskiej odwiedziło 122 dzieci, by wziąć udział w nietypowych lekcjach zatytułowanych „Co ze mnie wyrośnie?”, zorganizowanych w ramach corocznej kampanii „Tydzień z Internetem”.

Zdjęć: 20 :: Utworzony: 08 kwietnia 2014Spotkanie autorskie z Jarosławem Juchniewiczem

14 marca  2014 r. w Czytelni gościliśmy Jarosława Juchniewicza, który promował swój trzeci tomik wierszy zatytułowany „Prześnione w czeluściach”. Było to drugie spotkanie poety z wielbicielami jego twórczości w Bibliotece Miejskiej. Pierwsze odbyło się 12 kwietnia 2013 roku.

Zdjęć: 12 :: Utworzony: 17 marca 2014Spotkanie autorskie z Hanną Babińską

26.02.2014 roku w Czytelni odbyło się spotkanie autorskie z bytowską pisarką Hanną Babińską, autorką zbioru bajek dla dzieci pt. „Mamo, opowiedz mi bajkę…” oraz książki dla młodzieży „Pod skrzydłem anioła”. Spotkanie było poświęcone głównie promocji drugiej publikacji, która ukazała się na rynku wydawniczym w 2013 roku.

Zdjęć: 9 :: Utworzony: 17 marca 2014Spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską

27 września 2013 r. na nasze zaproszenie, przybyła do Biblioteki Miejskiej znana polska pisarka Małgorzata Kalicińska, autorka bestselleru „Dom nad rozlewiskiem” oraz innych bardzo poczytnych książek, takich jak „Zwyczajny facet” czy „Lilka”.

Zdjęć: 15 :: Utworzony: 09 października 2013Narodowe Czytanie Fredry

7 września 2013 roku był to dzień radosnego spotkania z utworami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem! Scena na dziedzińcu zamkowym została „zamieniona” na osiemnastowieczny pokój w zamku szlacheckim, by tu miłośnicy „Zemsty” Aleksandra Fredro mogli odczytać tekst komedii.

Zdjęć: 20 :: Utworzony: 10 września 2013Spotkanie autorskie z Jarosławem Juchniewiczem

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Otwarte drzwi muz”. W piątek, 12. kwietnia w Oddziale dla Czytelników Dorosłych, odbyła się promocja poezji Jarosława Juchniewicza. Było to pierwsze spotkanie poety z wielbicielami jego twórczości. Wieczór autorski, który rozpoczął się o godzinie 17:00 zgromadził wielu miłośników poezji.

Zdjęć: 12 :: Utworzony: 17 kwietnia 2013Spotkanie autorskie z Ewą Lenarczyk

10. kwietnia 2013 r. w Oddziale dla Czytelników Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z powieściopisarką Ewą Lenarczyk, która pisze, jak przyznała, głównie dla kobiet. A o czym najczęściej chcą czytać kobiety? Oczywiście o miłości!

 

Zdjęć: 9 :: Utworzony: 16 kwietnia 2013Tydzień z Internetem 2013 r.

19.03.2013 r. zaprosiliśmy dzieci z rodzicami i dziadkami na spotkanie pod hasłem „Zagrajmy w eksperymenty”. 21.03.2013 r. na eksperymentowanie zaprosiliśmy klasę I D ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bytowie. Spotkania były częścią międzynarodowej kampanii „Tydzień z Internetem 2013”, która miała zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z sieci, a także pokazać różne ciekawe i pożyteczne zasoby, jakie można znaleźć w Internecie.

Zdjęć: 19 :: Utworzony: 25 marca 2013Spotkanie autorskie z Andrzejem Waszkiewiczem

1. lutego 2013 r. w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych Biblioteki Miejskiej odbyło się kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Otwarte drzwi muz”, na którym swój debiutancki tomik promował nasz regionalny poeta Andrzej Waszkiewicz.

Zdjęć: 18 :: Utworzony: 05 lutego 2013Promocja antologii poezji „Bytów Literacki”

15. lipca 2012 roku Czytelnia Biblioteki Miejskiej była wypełniona do ostatniego miejsca poetami i miłośnikami poezji, z powodu promocji III tomu „Bytowa Literackiego”.

Zdjęć: 12 :: Utworzony: 06 sierpnia 2012Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Bukowskim

21. czerwca 2012 r. w Oddziale dla Czytelników Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z bytowskim lekarzem Zbigniewem Bukowskim, promujące jego książkę „Na choroby są sposoby. Zbiór aforyzmów, przysłów i cytatów”.

Zdjęć: 6 :: Utworzony: 27 czerwca 2012Spotkanie autorskie z Władysławem Kowalskim

15 listopada 2011 r. w Oddziale dla Czytelników Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z poetą Władysławem Kowalskim. Wieczór poezji miał miejsce w ramach drugiego cyklu spotkań z regionalnymi pisarzami „Otwarte drzwi muz”.

Zdjęć: 9 :: Utworzony: 01 grudnia 2011Spotkanie autorskie z Hanną Babińską

22 października 2011 r. do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży zaprosiliśmy najmłodszych czytelników z rodzicami na spotkanie autorskie z debiutującą pisarką Hanną Babińską. Bytowska pisarka napisała książkę „Mamo, opowiedz mi bajkę...”.

Zdjęć: 18 :: Utworzony: 26 października 2011Biblioteka Miejska dawniej

Album zawiera najstarsze zdjęcia Biblioteki Miejskiej, które zachowały się w naszych zbiorach.

Zdjęć: 6 :: Utworzony: 01 czerwca 2010Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.