UTW - edycja 2018

Pierwsze zajęcia warsztatowe słuchaczy UTW

25 marca 2018, 14:05

Pierwsze zajęcia warsztatowe z słuchaczami bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  poprowadził dr Grzegorz Piekarski, dyrektor Instytutu Pedagogiki, kierownik Zakładu Pedagogiki Ogólnej i Podstaw Edukacji  Akademii Pomorskiej w Słupsku.

23 marca 2018 roku w Pracowni Orange Biblioteki Miejskiej w Bytowie bytowscy studenci trzeciego wieku rozmawiali o profesjonalnym wolontariacie.

Słuchacze dowiedzieli się, że wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszę­dzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna, jednak nie każdy wolontariusz jest odpowiedni do każdego rodzaju pracy i bezinteresownie, czyli nie oczekując niczego w zamian. Nie czerpiąc żadnych korzyści materialnych. Dlaczego więc młodzi ludzie podejmują się działań prospołecznych? Jaka jest motywacja takich działań? Czy jest to wynikiem altruizmu, skutkiem sympatii i życzliwości? Czy może uświadomienie sobie czyjegoś głodu, bólu lub cierpienia powoduje okazywanie współczucia oraz wzbudza chęć udzielenia pomocy? Czy czynnikiem motywacyjnym wpływającym zarówno na  podejmowane działania, jak też na jego ukierunkowanie są wartości i normy postępowania? Ale czy może to być również pragnienie lub zamierzenie dotyczące zdobycia poważania, bycia zauważonym i docenionym? I w końcu , czy można zauważyć róż­nice w zachowaniach prospołecznych podejmowanych przez kobiety i mężczyzn?  Dr Grzegorz Piekarski nie tylko udzielił odpowiedzi na powyższe pytania, ale przede wszystkim wyjaśnił, na czym polega profesjonalizacja działalności wolontariackiej.

Zainteresowania badawcze dr Grzegorza Piekarskiego skoncentrowane są wokół działań prospołecznych realizowanych w ramach wolontariatu społecznego, ich uwarunkowań, typów, profesjonalizacji działań opartych o idee wolontariatu, potencjału osobotwórczego działań wolontarystycznych i ich możliwości w (re)organizowaniu środowiska wychowawczego, teoria qeer, płeć społeczno-kulturowa.

Po warsztatach odbyło się spotkanie organizacyjne z Jackiem Prądzińskim, koordynatorem UTW w Bytowie. Oprócz ogólnych informacji na temat zasad działalności bytowskiego UTW, omówiony został harmonogram spotkań.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Bibliotece Miejskiej w Bytowie jest jednym z sześciu w regionie, który będzierealizowany w ramach projektu Akademii Pomorskiej w Słupsku pn. „ASA Akademia Seniora Aktywnego”.  Projekt ten został najwyżej oceniony w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. W ramach programu „ASA Akademia Seniora Aktywnego” finansowane będą zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie w czterech istniejących Uniwersytetach Trzeciego Wieku (w Słupsku, Ustce, Redzikowie i Łebie) oraz dwóch nowo powstałych w Człuchowie i w Bytowie.Porozumienie w sprawie realizacji projektu w Bytowie 27 lutego 2018 roku podpisali Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa oraz prof. Zbigniew Osadowski, Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. Projekt będzie realizowany od marca  do października 2018 roku, a w jego ramach odbędą się m.in. panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty, wykłady, wycieczki, wyjazdy studyjne, konferencje.

Pierwsze zajęcia warsztatowe słuchaczy UTW