UTW - edycja 2019-2021

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

25 stycznia 2022, 10:05

We wtorek 11 stycznia w naszej Pracowni Orange odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tematem zajęć była komunikacja, a dokładniej: „Jak się zrozumieć z rodziną? O komunikacji międzypokoleniowej”.

Podczas wykładu zostały poruszone podstawowe zasady komunikacji, które obejmują m.in. uważne słuchanie, parafrazowanie, przekazywanie jasnego komunikatu czy intonację. Nie mogło również zabraknąć przykładów opartych na własnych doświadczeniach związanych z porozumiewaniem się z dziećmi oraz wnukami w przypadku naszych słuchaczy. Wymiana zdań zawiązała żywą dyskusję obfitującą w przeżycia oparte na rozmaitych próbach oraz naukach dotarcia do potomstwa czy ich pociech.

Niejednokrotnie padło stwierdzenie, że nie potrafimy rozmawiać o uczuciach, tym bardziej ich okazywać, a nawet nazywać. Często nie mamy żadnych argumentów na poparcie swojego stanowiska, co prowadzi jedynie do kłótni. Uczestnicy jednogłośnie przyznali, że jako rodzice starają się uchronić kolejne pokolenie przed błędami, które sami popełnili. Jak się okazało czasami takie postępowanie ma odwrotny skutek, gdyż parę osób przyznało, że usłyszeli od własnych dzieci, że woleliby nauczyć się na własnych niepowodzeniach.

Dodatkowo padło pytanie o to, kto wśród zgromadzonych mieszka z dwiema następnymi generacjami. Zgłosiły się tylko dwie osoby, które przyznały, że takie rozwiązanie jest dobre zwłaszcza dla najmłodszych, ponieważ uczą się szacunku i zrozumienia dla osób starszych, chociaż zdarzają się również konflikty, co wynika właśnie z różnicy pokoleń. Jako jeden z czynników nieporozumienia pojawiło się słynne już zdanie „za moich czasów było inaczej”, co wszystkich rozbawiło. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, co niejednych skłoniło do refleksji nad tym, jak polepszyć relacje z bliskimi, zwłaszcza z najmłodszymi członkami rodu.

Najważniejszą częścią spotkania okazał się być moment, kiedy zebrani usłyszeli, że sztuka komunikacji nie polega na pokazywaniu wyższości wobec rozmówcy, lecz po prostu rozmowie. Należy słuchać i tłumaczyć, a nie pouczać podkreślając swoją pozycję oraz doświadczenie ze względu na ociągnięty wiek. Ponadto odbiorcy doszli do wniosku, że czasami warto posłuchać tych najmłodszych, ponieważ punkt ich widzenia oraz postrzeganie przez nich świata mogą nam dużo powiedzieć o nas samych.  Chwila ciszy jaka wówczas zapanowała, świadczyła tylko o tym, iż ten wykład był wyjątkową lekcją dla wszystkich obecnych, pomimo zdobytej wiedzy oraz doświadczenia.

Zajęcia poprowadziła Aneta Matyjaszek, certyfikowany trener umiejętności psychospołecznych, dyplomowany coachem i doradca zawodowy z Akademickiego Biura Karier Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Wykład ogólny odbył się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Zadanie 2. Encyklopedia nauk – to cykl wykładów z różnych dziedzin dedykowanych 50 słuchaczom bytowskiego UTW.