UTW - edycja 2019-2021

Sekcja teatralna – warsztaty

27 stycznia 2022, 15:02

Kolejne zajęcia teatralne odbyły się 26 stycznia 2022 roku, przebiegły w mniejszym gronie niż zazwyczaj, jednak pozwoliło to uczestniczkom na przełamanie nieśmiałości i dało więcej przestrzeni na wyrażenie własnych emocji. Tym razem na omawianym spotkaniu słuchaczki musiały dobrze rozgrzać aparat mowy, a następnie całe ciało, ponieważ Mirosław Gliniecki ponownie przygotował kilka ćwiczeń ruchowych.

Tematem przewodnim była przestrzeń słowa i dźwięku, a ten mocno wybrzmiewał podczas warsztatów. Na początek panie musiały zmierzyć się z zadaniem polegającym jedynie na zmyśle słuchu. Należało dobrze wsłuchać się w otoczenie, by móc jako grupa komunikować się za pomocą przypadkowych słów, znanych jedynie wypowiadającym, dodatkowo mając przy tym zamknięte oczy.

Ten element spowodował, że uczestnicy ujrzeli takie obrazy, których z pewnością nie dostrzegliby patrząc na pozostałych w normalnej rozmowie. Narodził się fenomenalny dialog, który pokazał jak można porozumieć się wyłącznie za pomocą intonacji. Ciekawy dobór słów tylko spotęgował wrażenie doskonałej konwersacji. Pojawiły się takie słowa jak: pandemia, maska, a nawet starość.

Kolejne ćwiczenia były już ruchowe, przy czym towarzyszyły im niesamowite dźwięki. Prowadzący zaprezentował kilka nietypowych instrumentów m.in. drumlę czy kazoo w wersji drewnianej jak i plastikowej. Różnica dźwięku była istotna, ponieważ pozwalała uczestniczkom na odnalezienie tego właściwego w drodze do celu.

Przy tych egzotycznych melodiach upłynął najbliższy czas, który obfitował w próby ukazania rozmaitych postaci i ich postaw, np. myślicieli czy sportowców. Rozproszona po sali grupa musiała podążać za muzyką, jednocześnie skupiając się na tym, by zatrzymać się w odpowiednim momencie. Istotną kwestią była również wprowadzona zmiana instrumentów, jednak nasze studentki i z tym poradziły sobie świetnie.

Warsztaty przebiegły w niezwykłej atmosferze. Nastrój panujący w Pracowni Orange jest wyjątkowy za sprawą szefa artystycznego Teatru STOP, który niczym czarodziej potrafi odczarować rzeczywistość. Przyjemnie było obserwować jak panie doskonale radziły sobie z zadaniami niczym aktorzy na deskach teatru.

Mirosław Gliniecki - aktor, reżyser, pedagog, autor scenariuszy teatralnych dla dzieci, od 29 lat związany z Ośrodkiem Teatralnym Rondo SOK w Słupsku, wykładowca teatru i dramy w Akademii Pomorskiej w Słupsku, od wielu lat systematycznie współpracuje z koszalińskim Centrum Edukacji Nauczycieli i słupskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, a także ze szczecińskim i koszalińskim Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Współtwórca i szef artystyczny  TEATRU  STOP. Występował na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i poza jego granicami. Przez dwa lata był aktorem Polskiego Teatru Pantomimy BLIK; występował również w przedstawieniach Teatru RONDO. Dyrektor czterech edycji festiwalowych Forum Teatru Niesfornego TOTUS MUNDUS... w Słupsku (1986, 88, 91) i w Archangielsku (1990). Komisarz  Edukacyjnych  Projektów  Teatralnych  Unii  Europejskiej  PHARE. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się szeroko pojmowaną edukacją teatralną; prowadzi warsztaty teatru i dramy w kraju jak i poza jego granicami (m.in. Piacenza, Awinion, Archangielsk, Bornholm).

Zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie.