UTW - edycja 2019-2021

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

16 lutego 2022, 14:43

Po raz kolejny powitaliśmy w naszej Pracowni Orange członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie poprowadzonym przez profesora Zenona Romanowa, wykładowcę Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zebranie odbyło się we wtorek, 15 lutego 2022 roku, a jego tematem była „Emigracja Kaszubów bytowskich do Niemiec w latach 1945-1979”.

Po wprowadzeniu obejmującym zagadnienie emigracji oraz przedstawieniu pozostałej terminologii, historyk podjął się omówienia i wyjaśnienia zakresu terytorialnego, a także nazwy własnej „Kaszubów bytowskich”. Zgromadzeni z uwagą słuchali historii oraz ciekawostek dotyczących ludności autochtonicznej Pomorza, którą z wielką pasją w głosie przekazał im profesor.

Zenon Romanow – profesor AP, dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii, pisarz, kilkakrotnie wyróżniony nagrodą I i II stopnia rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Wykład ogólny odbył się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Zadanie 2. Encyklopedia nauk – to cykl wykładów z różnych dziedzin dedykowanych 50 słuchaczom bytowskiego UTW.