UTW - edycja 2019-2021

Sekcja teatralna – wykład

29 kwietnia 2022, 15:27

Wraz z końcem kwietnia kończą się również wykłady naszych studentów z prof. dr. hab. Danielem Kalinowskim. Ostatnie zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w piątek 29 kwietnia w Pracowni Orange. Tematem spotkania był Teatr polski w XXI wieku.

Po wykładzie uczestnicy wręczyli profesorowi podziękowania za poświęcony im czas i ogrom przekazanej wiedzy. Sekcja teatralna to wyjątkowy rodzaj zajęć w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zarówno wykłady jak i warsztaty cieszyły się zawsze wzorową frekwencją studentów.

Profesor Daniel Kalinowski – od ponad trzydziestu lat związany jest z teatrem. Początku artystycznych fascynacji Daniela Kalinowskiego można szukać w dwóch epizodach z 1987 roku. Osiemnastolatek uczestniczył wówczas w koncercie Teatru Dźwięku „Atman”. Jako student filologii polskiej w słupskiej WSP związał się z OT „Rondo”, gdzie pod nazwą „Teatrezja” urzeczywistnił własny pomysł na wypowiedź artystyczną. W latach 1992-2001 zrealizował 7 monodramów. Jako aktor i reżyser Daniel Kalinowski współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym „Rondo”, Teatrem STOP oraz Uniwersytetem III Wieku w Słupsku. Wyreżyserował m.in. spektakl poetycki Prze-milczenie, oparty na twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Dyrektor Szkoły Doktorskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, profesor nadzwyczajny w Instytucie Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Doktoryzował się z zakresu polskiej aforystyki literackiej XIX wieku. Habilitację uzyskał na podstawie rozprawy o polskiej recepcji twórczości Franza Kafki. Interesuje się i publikuje również na temat motywów żydowskich w literaturze polskiej, kultury buddyjskiej w tradycji polskiej, literatury i dramaturgii kaszubskojęzycznej, literatury pomorskiej. Członek Komitetu Nauki o Literaturze Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023.

Zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie.