UTW - edycja 2019-2021

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej - wyjazd studyjny

28 września 2022, 13:03

We wtorek 27 września 2022 studenci odwiedzili Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku. Doskonale wyposażone sale umożliwiły przeprowadzenie zajęć praktycznych z zakresu podstawowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Seniorzy mieli okazję do nauki czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy zarówno pacjentom dorosłym, jak i małym dzieciom. Pomogły im w tym specjalne fantomy. Pod okiem mgr Moniki Buzanowskiej oraz mgr Izabeli Pozlewicz uczestnicy krok po kroku podejmowali działania ratujące życie. Co bardzo ważne, zdobyli również umiejętności radzenia sobie ze stresem w sytuacjach zagrożenia.

O wszelkiego rodzaju ranach powstałych w skutek wypadków oraz operacji medycznych opowiedziała mgr Aleksandra Góral-Kubasik. Zaznaczyła, że nowoczesny sprzęt oraz akcesoria chirurgiczne pozwalają zapobiec powikłaniom w czasie procesów gojenia.

Z kolei mgr Marzena Wójcik opowiedziała o prawidłowej opiece nad pacjentem ze stomią. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest stomia, jakie są jej powody i rodzaje. Nie zabrakło również części praktycznej -  studenci otrzymali worki stomijne i mieli za zadanie przygotować je do bezpiecznego używania.

Nauczanie przy pomocy technik symulacyjnych pozwoliło naszym seniorom zdobyć podstawowe umiejętności pielęgnacyjne pod obserwacją wyspecjalizowanej kadry medycznej.

Zajęcia sekcji „Zdrowy Senior” (zadanie 8. Zdrowy Senior – dodać lat życia) odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie.