UTW - edycja 2019-2021

Instytut Nauk o Zdrowiu - wyjazd studyjny

07 października 2022, 09:43

Wyjazdy studyjne do Akademii Pomorskiej w Słupsku zawsze wiążą się z zastrzykiem praktycznej wiedzy medycznej dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tak też było w czwartek 6 października podczas zajęć z dietetyki i fizjoterapii w Instytucie Nauk o Zdrowiu.

Studenci poznali zasady zdrowego żywienia osób w wieku późnej dorosłości. Dr n. med. Sylwia Stróżyk oraz dr n. o zdr. Magdalena Tańska wytłumaczyły, w jaki sposób prawidłowa dieta może przedłużyć życie. Opowiedziały seniorom o zapotrzebowaniu na konkretne substancje odżywcze oraz zdradziły, jak dostarczyć je do organizmu. Zwróciły uwagę na indeksy glikemiczne niektórych produktów, tym samym uczulając przed często mylnymi nazwami „fit” czy „light”. W Pracowni Dietetyki uczestnicy nie tylko dowiedzieli się jak skomponować zdrowy jadłospis, ale dodatkowo mieli możliwość wykonania analizy składu ciała.

W drugiej części warsztatów studenci sprawdzali swoją koordynację wzrokowo-ruchową. W nowoczesnej Pracowni Kinezyterapii i Rekreacji Ruchowej mieli okazję do poprawy swoich umiejętności motorycznych. Wykonywali przy tym przeróżne ćwiczenia wymagające jednoczesnego użycia oczu i rąk. Niektórzy uprawiali boks, inni myli okna czy też łapali motyle. A do wszystkiego mieli podgląd na multimedialnym ekranie. O tym jak ważny wpływ na nasze zdrowie ma aktywność fizyczna, opowiedziały mgr Agnieszka Zmysłowska oraz mgr Magdalena Poniatowska. Uczestnicy wysłuchali także prelekcji na temat dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz poznali ich przyczyny i metody leczenia.

Warsztaty na AP w Słupsku uświadomiły studentów jak pozostać zdrowym seniorem oraz dodać lat życia, dbając przy tym zarówno o dietę jak i gimnastykę.

Zajęcia sekcji „Zdrowy Senior” (zadanie 8. Zdrowy Senior – dodać lat życia) odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie.