NARODOWE CZYTANIE 2022

15 września 2022, 11:09

Balladowo, romantycznie…

zrobiło się we wtorek 13 września na zamkowym dziedzicu za sprawą czytanej i śpiewanej poezji Adama Mickiewicza. Grupa uczestniczek sekcji teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przedstawiła Świteziankę – utwór traktujący o nieuchronności kary za popełniony grzech. Historia dziewicy i niewiernego jej strzelca wprowadziła nas w bardzo uczuciowy, choć mroczny nastrój romantyzmu. Warto dodać, że nasze aktorki pani: Basia, Bożena, Grażyna, Maria i Janina do występu przygotowywały się samodzielnie.

W drugiej części tegorocznej akcji Narodowego Czytania wystąpił Jakub Michalski. Muzyk zaprezentował dzieła Mickiewicza według własnych aranżacji przy akompaniamencie gitary.  Mogliśmy wysłuchać ballad takich jak „Lilije”, „Powrót taty” i „To lubię”. Wokalista wykonał również bardzo żywiołową i angażującą publiczność wersję „Lokomotywy” Tuwima. Jednak to melancholijne i wzruszające utwory Leonarda Cohena rozanieliły nas najbardziej.

Dodatkowo w kąciku artystycznym pletliśmy wianki, które przyozdobiły głowy uczestników.

To już X edycja Narodowego Czytania, w której nasza Biblioteka bierze aktywny udział.

Pomimo ponurej aury dopisała frekwencja. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na zamek i wytrwali do końca nawet w deszczu. W sposób szczególny dziękujemy sponsorom za ich życzliwość i pomoc w organizacji wydarzenia:

Bytowskie Centrum Kultury w Bytowie
Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie