22 CZYTANIE KASZUB - 22 CZËTANIÉ KASZËB

14 listopada 2023, 13:46

Ferdinand Neureiter - słowiańska dusza

To już dwudzieste drugie spotkanie, a trzecie w Bytowie z serii CZYTANIE KASZUB - CZËTANIÉ KASZËB. Cykl ten skupia się na zgłębianiu wiedzy i poznawaniu kultury Kaszub.

Prowadzący, dr Łukasz Zołtkowski i prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, przedstawili książki Z Austrii na Kaszuby. Korespondencja Ferdinanda Neureitera do literatów i regionalistów kaszubskich oraz Z Kaszub do Austrii. Korespondencja literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera.

Podczas wykładu poznaliśmy życie i twórczość znanego pasjonata kultury kaszubskiej, Ferdynanda Neureitera. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć

o korespondencji zawartej w książce oraz posłuchać jej fragmentów. Autorka opowiedziała nam o trudnościach związanych z pozyskaniem materiałów

do napisania obu książek. Pomimo trudów, obie książki stanowią skarbnicę wiedzy dla przyszłych pokoleń.

Książka Z Austrii na Kaszuby to druga część poświęcona korespondencji Ferdynanda Neureitera z wieloma osobami, m.in. Edmundem Kamińskim, Stanisławem Janke, Wandą Lew-Kiedrowską czy Eugeniuszem Pryczkowskim. Wiele listów zostało przekazanych przez osoby prywatne, a teraz można

je zobaczyć w zbiorach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie