Pomorski Dzień Bibliotekarza 2016

24 maja 2016, 12:04

14 maja 2016 był wyjątkowym dniem nie tylko dla Biblioteki Miejskiej w Bytowie, ale również dla wszystkich bibliotekarek i bibliotekarzy z województwa pomorskiego. W przeddzień zakończenia ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek trwającego od 9 do 15 maja, odbyły się w Bytowie wojewódzkie obchody Pomorskiego Dnia Bibliotekarza. Organizatorami tegorocznej uroczystości byli pracownicy Biblioteki Miejskiej w Bytowie, członkowie Zarządu Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału SBP w Słupsku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele bibliotek publicznych, naukowych, szkolnych i pedagogicznych.

Blisko 120 bibliotekarzy w sali wystaw czasowych bytowskiego Muzeum Zachodniokaszubskiego przywitała Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej. Główną część obchodów poprowadziła Małgorzata Kłos,  przewodnicząca Zarządu Okręgu Pomorskiego SBP, która między innymi odczytała list przesłany przez  Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Po uroczystym przywitaniu gości głos zabrali: Leszek Waszkiewicz Starosta Powiatu Bytowskiego oraz Wiceburmistrz Bytowa Andrzej Kraweczyński. W czasie oficjalnych uroczystości przyznano tytuł Pomorskiego Bibliotekarza Roku 2015. Otrzymała go Gabriela Skoracka – kierownik biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Wojewódzkie święto było również okazją do wręczenia legitymacji nowym członkom Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Legitymacje członkowskie odebrali między innymi Małgorzata Kopowska oraz Jacek Prądziński – bibliotekarze Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Po części oficjalnej dla gości przygotowano wiele atrakcji. Zaproponowany przez Bożenę Mazur, dyrektor Biblioteki, program był nie tylko odzwierciedleniem hasła Tygodnia Bibliotek 2016 „Biblioteka inspiruje”, ale przede wszystkim wyrażeniem wielokulturowości i różnorodności. Każda biblioteka doskonale przedstawia społeczeństwo, podtrzymuje oraz upowszechnia różnorodność kulturową i światopoglądową, program obchodów był tego wyrażeniem.  Uczestnicy: obejrzeli pokazy walk rycerskich oraz prezentacje tańców dawnych – inspiracja historią; zwiedzili Muzeum Zachodniokaszubskie – inspiracja tradycją i kulturą regionalną; obejrzeli występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Bytów” – inspiracja kulturą ludową oraz folklorem kaszubskim; zwiedzili gotycką wieżę dawnego kościoła św. Katarzyny oraz cerkiew grekokatolicką  św. Jerzego – inspiracja różnorodnością wyznań i ich kultur. Bogaty program pozwolił poznać bibliotekarkom i bibliotekarzom historię tradycję oraz kulturę Naszej Małej Ojczyzny, ale również pokazał, że Biblioteka Miejska w Bytowie „żyje” ludźmi, dawno przestała być zwykłą czytelnią, wypożyczalnią, dziś jest  to miejsce otwarte na różnorodność, w którym zachodzi interakcja społeczna.

Pomorski Dzień Bibliotekarza