Aktualności
Łączymy – Uczymy – Inspirujemy
03 grudnia 2018, 19:32
…tym razem uczył nas Photon – nauczyciel programowania
Szkolenia dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego to już stały element naszej działalności. Od ponad dwóch lat spotykamy się raz w miesiącu, aby nabywać i rozwijać kompetencje cyfrowe.
Szkoleniem kończącym rok 2018 spojrzeliśmy w przyszłość…
3 grudnia w roli nauczyciela wystąpił robot edukacyjny Photon, który oswoił nas z programowaniem.
Tablety, smarfony - to nieodłączny element współczesnego dziecka, nie muszą jednak służyć tylko do gier czy oglądania filmów, ale również do programowania. Ta umiejętność staje się coraz bardziej przydatna - uczy logicznego i kreatywnego myślenia czy konsekwentnego dążenia do celu. Żeby każde dziecko miało szansę spróbować swoich sił, przygoda z programowaniem powinna zaczynać się w szkole lub bibliotece. Jednak, aby zaistniała taka możliwość, najpierw do programowania muszą przekonać się nauczyciele i bibliotekarze… my dajemy im takie wsparcie.
Bibliotekarze poznali i wypróbowali możliwości robota Photon. Dowiedzieli się, jak w prosty i ciekawy sposób można wykorzystać go do pracy z dziećmi podczas nauki programowania. Bibliotekarze programowali ruch robota, rysując mu ścieżkę palcem na ekranie tabletu lub układając gotowe bloczki instrukcji. Programowania z robotem edukacyjnym Photon uczyło się 9 bibliotekarzy z 8 bibliotek powiatu bytowskiego.
Robot Photon to nowoczesna innowacyjna zabawka edukacyjna, produkowana przez polską firmę Photon Entertainment. Łączy nowe technologie z psychologią. Dzieci bawiąc się z nim korzystają z aplikacji zawierającej ścieżkę fabularną, opracowaną wspólnie z psychologami z Uniwersytetu SWPS. Z Photonem można prowadzić zajęcia już najmłodszymi dziećmi (od 5. roku życia) i stopniowo zwiększać poziom trudności. Photon jest robotem, który rozwija się razem z dzieckiem. Oznacza to, że jego umiejętności są ściśle powiązane z tym czego nauczyło się dziecko. Dzieci uwielbiają się uczyć poprzez doświadczenia i eksperymenty. Dzięki temu rozwijają umiejętność logicznego myślenia, która jest kluczem do sukcesu w ich dorosłym życiu.
Szkolenia z zakresu ICT dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego to stały element działalności Biblioteki Miejskiej w Bytowie oraz Pracowni Orange. W ramach oferty dla bibliotekarzy z terenu powiatu odbywają się szkolenia z zakresu:
- nowe technologie w promocji biblioteki,
- nowe technologie w zarządzaniu biblioteką,
- nowe technologie w marketingu biblioteki.
Ponadto zapewniamy:
- pomoc w diagnozie problemów i potrzeb biblioteki,
- doradztwo w zakresie tworzenia strategii wykorzystywania technologii.
Warsztaty poprowadził Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT Sektora 3.0. Mobilny Doradca – to ekspert Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z zakresu ICT, który działa w ramach Sektora 3.0 – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Mobilny Doradca to konsultant, specjalista, który oferuje wsparcie organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom np. bibliotekom, domom kultury itp. w zakresie wykorzystania oraz rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparcie udzielane przez Mobilnego Doradcę nie jest jednorazowe, lecz wpisuje się w proces długofalowego doradztwa. Pomoc Mobilnego Doradcy dedykowana jest przede wszystkim małym organizacjom i podmiotom, których nie stać na zatrudnienie informatyków lub doradców technologicznych. Jest on neutralnym konsultantem i nie reprezentuje żadnych grup interesu. Organizowane przez niego szkolenia oraz doradztwo jest całkowicie bezpłatne.