Medal „Bibliotheca Magna Perennisque” dla Biblioteki Miejskiej w Bytowie

18 stycznia 2021, 16:01

Z radością i dumą podajemy do publicznej wiadomości… a mówiąc wprost chwalimy się ważną informacją.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza Biblioteka została włączona do elitarnego grona bibliotek odznaczonych medalem „Bibliotheca Magna Perennisque” – „Biblioteka Wielka i Wieczna” za wybitne zasługi dla polskiego bibliotekarstwa. Odznaczenie to zostało przyznane w grudniu 2020 roku przez prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie.

W roku 2020 medal „Bibliotheca Magna Perennisque” został przyznany tylko jednej bibliotece – Bibliotece Miejskiej w Bytowie!

Medal Bibliotheca Magna Perennisque został ustanowiony 26 czerwca 1995 r. przez Zarząd Główny SBP. Projektował go znany medalier, Józef Misztela. Medalowi towarzyszy akt nadania. Zgodnie z Regulaminem Medalu Bibliotheca Magna Perennisque z dn. 7 kwietnia 2017 r., Medal nadaje się bibliotekom oraz instytucjom, organizacjom, zespołom, itp. za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego i upowszechniania książki w społeczeństwie polskim.

Instytucja, której przyznane zostaje to wyróżnienie powinna spełniać aż dwanaście spośród piętnastu kryteriów. Wśród nich są m.in.

• wyróżniającą się działalność na rzecz nauki, edukacji i kultury prowadzona co najmniej od 60 lat
  • modernizacja procesów, usług i pomieszczeń bibliotecznych, wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań i technologii
  • upowszechnianie czytelnictwa poprzez różnorodne działania adresowane do wszystkich grup użytkowników biblioteki
  • organizowanie różnych form szkolenia i doskonalenia zawodowego dla bibliotekarzy (warsztaty, seminaria, konferencje)

Dotychczas medalem „Bibliotheca Magna Perennisque” odznaczono m. in. Bibliotekę Jagiellońską, Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego.

Zgodnie z regulaminem wręczenie Medalu powinno mieć charakter uroczysty i odbywać się podczas ważnych spotkań, zatem oficjalne nadanie odznaczenia nastąpi dopiero, gdy będzie możliwość zorganizowania stosownej uroczystości.

Jest to najwyższe odznaczenie, jakie może otrzymać biblioteka. Jesteśmy dumni zarazem bardzo zmotywowani do dalszego działania. Dziękujemy!