Odkłamać co zakłamane…

16 października 2021, 10:55

KASZUBSKA WĘDRÓWKA KU TOŻSAMOŚCI

Dziennikarz i reportażysta – Tomasz Słomczyński – w ramach promocji swojej książki KASZËBË odwiedził naszą Bibliotekę.

Autor portalu magazynkaszuby.pl kilka lat temu przeprowadził się z Trójmiasta do Kartuz. W poszukiwaniu swojej małej ojczyzny wyrusza w podróż, której efektem jest jego najnowszy zbiór reportaży.

A reportaży niezwykłych, bo próbujących ukazać czytelnikowi całą prawdę o Kaszubach – ludziach, ich kulturze, historii, języku… Słomczyński odbywa wanogę wśród kaszubskich lasów i jezior, konfrontując swoje wyobrażenia z niejednokrotnie smutną rzeczywistością.

Spotyka miejscowych działaczy, świadków historii, ezoteryków i rybaków. Odkopuje to co głęboko ukryte i przemilczane przez lata. Jednocześnie przybliża współczesne problemy kaszubskiej społeczności. Staje naprzeciw zwykłych ludzi, których opowieści znacznie odbiegają od zwyczajności.

Niezależnie od tego czy pochodzimy z Bytowa czy Warszawy, Kartuz czy Krakowa, Kaszëbë to książka dla każdego. Pokazuje, że złożona kaszubska tożsamość to znacznie więcej niż tylko haft i tabaka na wiejskim festynie. Może duch Kaszub drzemie głęboko ukryty w kaszubskich sercach? A być może wystarczy po prostu wyjść za płot by go dostrzec?

Spotkanie odbyło się w czwartek 14 października o godz. 16:00, a jego moderatorem był dyrektor bytowskiej książnicy – Jacek Prądziński. Zgromadzonych w Pracowni Orange uczestników bardzo dobrze wprowadził w temat profesor Cezary Obracht-Prondzyński, który wspierał Tomasza w pisaniu reportaży.

Po zakończeniu dyskusji, każdy miał możliwość zakupu książki z autografem i dedykacją od autora. Dziękujemy wszystkim za przybycie, a tych, którzy jeszcze nie zdążyli nabyć KASZËBË, zapraszamy do Informacji Turystycznej na rynku w Bytowie.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku