SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI

04 grudnia 2023, 14:12

Bańka, która jest opowieścią

30 listopada, po raz pierwszy w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyło się szkolenie skierowane dla nauczycieli. Szkolenie prowadził Szymon Góralczyk, znany bajarz i opowiadacz z Karawany Opowieści. Wraz z Karawaną organizują spotkania zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W swoich spektaklach przekazuje elementy edukacyjne połączone z zabawą sensoryczną, opierającą się na geście, słowie i muzyce.

Podczas szkolenia nauczycielki zapoznały się z pracą bajarza. Prowadzący przedstawił najważniejsze elementy opowieści, jak i wspominał o rozplanowaniu szkieletu historii. Zaznaczył również, że dynamizacja opowieści, jak i zróżnicowanie głosów bohaterów pomaga w utrzymaniu skupienia oraz napięcia podczas spektaklu. Jest wiele czynników, które na to wpływają, lecz zmiana głosu, gestykulacja oraz przestrzeń i poruszanie się w niej pozwala na urozmaicenie opowieści. Podczas szkolenia prowadzący przedstawił wiele ciekawostek i porad na temat swojej profesji.

Szkolenie oprócz teorii zawierało również część praktyczną, gdzie panie miały za zadanie stworzyć opowiadanie przy pomocy książki z obrazkami. Prowadzący doradzał uczestniczkom, by nie bać się, modulować głosu bądź użyć gestykulacji, ponieważ urozmaica to czas słuchaczom. Kolejną rozgrzewką było użycie kart z gry Dixit, by opowiedzieć historię związaną z obrazkiem. Każda z Pań poradziła sobie świetnie z zadaniem i wyszła z naszej biblioteki bogatsza o nowe doświadczenia i gotowa do prowadzenia zajęć.