DZIEŃ POEZJI

25 marca 2024, 10:32

Z poezją kaszubsko-polską

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, choć minął nam pod znakiem chmur i deszczu, to w naszej Bibliotece zdecydowanie czuć było powiew wiosny.

A to wszystko za sprawą spotkania autorskiego z prof. dr hab. Adelą Kuik-Kalinowską z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

„Leno ptôchë / Tylko ptaki” to już trzeci zbiór wierszy poetki – wcześniej wydała także „Z pòla dodóm /Ze świata w dom” oraz „Pòwid miesąca / Poświata księżyca”.

Najnowszy tomik składa się z czterech części: dla dzieci, dla piszących, dla wędrowców i dla odchodzących. Jednak autorka zaznacza, że choć jej utwory są pełne kolorów i czerpią z tradycji, to bardzo często niosą także ze sobą ogromny ładunek emocjonalny.

Kilka z tych wierszy mieliśmy okazję wysłuchać podczas wczorajszego spotkania m.in. „Ptaszyneczka – sikoreczka”, „Wiedźmy” i  „Mój złoty warkocz”. Prowadzący spotkanie dr Łukasz Zołkowski nawiązywał także do wcześniejszych utworów pisarki, takich jak „Posag”, „Jestem” czy chwytający za serce „Spalona wieś”.

Sama autorka przyznaje, że przez 30 lat pisała ‘do szuflady’ i to mąż namówił ją do opublikowania swoich otworów. Dzisiaj nie mogła by żyć bez pisania wierszy, a pytana o to czym, dla niej jest poezja odpowiada:

„𝙋𝙤𝙚𝙯𝙟𝙖 𝙟𝙚𝙨𝙩 𝙬𝙤𝙡𝙣𝙤𝙨́𝙘𝙞𝙖̨, 𝙢𝙖̨𝙙𝙧𝙤𝙨́𝙘𝙞𝙖̨ 𝙞 𝙥𝙞𝙚̨𝙠𝙣𝙚𝙢. 𝘾𝙝𝙬𝙞𝙡𝙖̨ 𝙞 𝙬𝙞𝙚𝙘𝙯𝙣𝙤𝙨́𝙘𝙞𝙖̨ 𝙟𝙚𝙙𝙣𝙤𝙘𝙯𝙚𝙨́𝙣𝙞𝙚…”

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie