Aktualności
PROJEKT "MOJA BIBLIOTEKA: PRZESTRZEŃ WIEDZY I ROZMOWY O UNII EUROPEJSKIEJ"
10 maja 2024, 09:39
Zatrute słowa
- jak rozpoznać prawdę w czasach, kiedy wszystko może być nieprawdą?
Choć pytanie brzmi nieco filozoficznie, to sporo praktycznej wiedzy otrzymaliśmy podczas pierwszego spotkania w ramach projektu „Moja Biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Tematem dyskusji była 𝘿𝙀𝙕𝙄𝙉𝙁𝙊𝙍𝙈𝘼𝘾𝙅𝘼.
Aż z województwa świętokrzyskiego przyjechał do nas dr Bartłomiej Zapała – dziennikarz i wykładowca, dyrektor Akademickiej Szkoły Podstawowej w Kielcach, prezes Zarządu Fundacji Future for Europe, laureat Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.
Prowadzący spotkanie z Seniorami ekspert sieci Team Europe Direct wytłumaczył, na czym polega dezinformacja, jak niebezpiecznym jest zjawiskiem oraz jakie niesie za sobą konsekwencje.
Wspomniał, że wraz z rozwojem nowych technologii jesteśmy coraz bardziej podatni na różnego rodzaju manipulacje. Podkreślił, że celowe i fałszywe informacje bardzo silnie działają na nasze emocje, a źródłem ich udostępniania bywają fabryki trolli wrogich grup interesów.
Przybyli na spotkanie mieli okazję zobaczyć grafiki wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Ze względu na swoją skuteczność AI jest dzisiaj jest głównym narzędziem rozpowszechniania kłamstw. Prelegent podał nam przykłady fake newsów z zakresu gospodarki, ekologii oraz polityki krajowej i zagranicznej. Okazało się, że każdy z nas miał z nimi do czynienia.
Dziękujemy za niesamowicie wartościowe spotkanie, które utwierdziło nas w przekonaniu, że nie warto wierzyć we wszystko, co przeczytamy w Internecie. Dodatkowo zachęciło nas do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. A te już 9 czerwca.
Projekt Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce realizowany przez Fundację Civis Polonus.
#yesteśmy
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie.