KASZUBSKA LITERATURA I TWÓRCZOŚĆ

15 maja 2024, 16:37

Stanisław Janke - Mistrz słowa

Spotkanie autorskie dotyczyło książki Dariusza Majkowskiego Stanisław Janke twórca literatury kaszubskiej i polskiej, a prowadził je prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński.

Stanisław Janke to znany wśród regionalnej społeczności dziennikarz, poeta, tłumacz, twórca, historyk oraz miłośnik literatury i historii Kaszub. Jego najbardziej znanym dziełem jest przetłumaczenie Pana Tadeusza na język kaszubski. Jako autor zasłynął nie tylko wśród społeczności kaszubskiej, ale jego twórczość znalazła upodobanie poza granicami Polski, między innymi pojawiło się angielskie tłumaczenie Łiskawica. Psë - Flash in the dark. Dogs. Jego proza została doceniona również przez Włochów i Finów.

Dariusz Majkowski postanowił opisać dorobek życia Stanisława Janke w swojej pracy doktorskiej. Jest zastępcą redaktora naczelnego w miesięczniku Pomerania oraz redaktorem naczelnym dodatku do miesięcznika Pomerania: Stegna. Stworzył również serię książek po kaszubsku o Werónce. Od dawna fascynował się literaturą kaszubską i sam zdecydował się na tworzenie w tym języku. 8 kwietnia 2024 roku odebrał Medal Stolema, który jest szczególnym uhonorowaniem dla osób i stowarzyszeń, które przyczyniły się do rozwoju kultury i twórczości kaszubskiej.

Organizatorem spotkania było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie.