Biblioteka miejscem aktywizacji i integracji seniorów

18 kwietnia 2016, 15:11

Seniorzy w gronie użytkowników Biblioteki Miejskiej stanowią grupę szczególną, bo wymagającą bardziej indywidualnego podejścia i zainteresowania. Z myślą o seniorach bytowska placówka podejmuje ciekawe inicjatywy, dzięki którym osoby starsze mogą zachować sprawność, aktywność fizyczną, a przede wszystkim umysłową. Biblioteka może pochwalić się grupą stałych czytelników, którzy traktują  Bibliotekę bardzo osobiście, nie tylko jako miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale gdzie spotykają się z życzliwością i zainteresowaniem. Na stałe w kanon świadczonych usług wpisała się "książka na telefon". Bibliotekarze bezpłatnie dostarczają swoim czytelnikom-seniorom książki, które znajdują się wzbiorach.

Seniorzy stanowią również ważną grupę osób uczestniczących w spotkaniach autorskich, wieczorach poetyckich. W naszej ofercie są też działania skierowane tylko i wyłącznie do seniorów.

Kurs komputerowy „Nadążamy”

„Nadążamy” to hasło cyklicznej oferty edukacyjnej skierowanej do osób starszych. Oferta szkoleniowa zainicjowana w 2011 roku wpisała się na stałe w działalność statutową Biblioteki Miejskiej, która oprócz standardowych czynności, pełni dziś dla naszego miasta istotną funkcję edukacyjną i prospołeczną, wypełnia lukę w  kształceniu dorosłych mieszkańców miasta i gminy.  Biblioteka jest często pierwszym miejscem kontaktu osób starszych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.  Zatrudnieni w placówce bibliotekarze to specjaliści, którzy są idealnymi edukatorami kompetencji cyfrowych, zapobiegają cyfrowej marginalizacji, a przez to wykluczeniu seniorów ze społeczeństwa informacyjnego.

Biblioteka Miejska oferuje swoim kursantom dostęp do nowoczesnego sprzętu komputerowego, fachową pomoc w obsłudze, motywację i wsparcie ze strony prowadzących. Organizowane w placówce zajęcia nie mają charakteru jednorazowego, okazjonalnego działania. Służymy pomocą i wsparciem po zakończeniu szkolenia. Każdy kto odbył kurs może liczyć na stałe wsparcie bibliotekarzy. To najważniejszy atut naszego działania -  niweluje barierę psychologiczną i mentalną.

Dane statystyczne (od I do VII edycji):

7 edycji – łącznie 165 spotkań, 330 godzin zajęć, w których udział wzięło 1246 osób.

Ilość grup

165

330

1246

1 marca  2016 roku rozpoczęła się kolejna, VIII edycja kursu, która potrwa do końca czerwca. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godzinach od 1030 do 1230.

„Kreatywne Czwartki” – cykliczne spotkania

Spotkania mają charakter otwarty, może uczestniczyć w nich każdy. Tematyka i działania podejmowane w ramach „Kreatywnych czwartków” są bardzo urozmaicone: prowadzimy dyskusje, spotykamy się z fachowcami w jakiejś dziedzinie, organizujemy warsztaty, wycieczki i zajęcia ruchowe. Chociaż głównym celem  jest pobudzenie kreatywności uczestników, to jest to przede wszystkim wielopłaszczyznowe działanie prospołeczne integrujące lokalną społeczność. „Kreatywne Czwartki” są celem wyjścia z domu osób samotnych, odnalezieniem celu w życiu, pokonaniem codziennego marazmu. Spotkania zainicjowane przez bibliotekarzy Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych realizowane są już trzeci rok. Z początkiem 2016 roku rozpoczęła się III edycja. Kreatywne spotkania odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 1100 do 1300.

Dane statystyczne (od I do III edycji):

Łączna liczba

osób uczestniczących

40

340

29

58

454

(realizowana obecnie)

12

24

214

61

122

1008

„Spotkania z pasjami” – projekt realizowany we współpracy z Fundacją Orange

Projekt edukacyjno-animacyjny dla seniorów „spotkania z pasjami”, podczas którego seniorzy z całej Polski mieli okazje spotkać się wirtualnie z  osobami, takimi jak Krystyna Janda, Teresa Lipowska, Jerzy Kryszak, Emilian Kamiński,  Katarzyna Grochola.  Głównym celem projektu była aktywizacja społeczna seniorów – sprawienie, by seniorzy wyszli z domów i spotkali się ze sobą w miejscu publicznym. W ramach dwóch zrealizowanych edycji odbyło się łącznie 25 spotkań, w których łącznie uczestniczyło 289 osób.

Łączna liczba

osób uczestniczących

12

18

117

13

172

25

289

„Akcja: e-motywacja” – projekt realizowany we współpracy z Fundacją Orange

Celem projektu była  aktywizacja i wspieranie osób starszych w rozwoju osobistym i społecznym. Uczestnicy za pośrednictwem Internetu mieli okazję połączyć się z innymi placówkami biorącymi udział w projekcie, mogli obejrzeć transmitowane spotkania on-line, zadać pytania gościom, wymienić się między sobą własnymi pomysłami na aktywność w sile wieku. „Akcja: e-motywacja” to 6 interaktywnych spotkań, w których udział wzięły łącznie 73 osoby

PODSUMOWANIE

W okresie ostatnich pięciu lat zrealizowaliśmy cztery cykliczne, długofalowe działania skierowane do osób starszych. Dwa z nich to nasze autorskie inicjatywy (kurs komputerowy "Nadążamy" oraz "Kreatywne Czwartki"), które cieszą się bardzo dużym powodzeniem.

Nazwa działania

Ilość uczestników