Ogólnopolska Konferencja Naukowa

02 października 2017, 14:07

Po raz kolejny jednym z prelegentów, tym razem już  VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej ekologii informacji zorganizowanej z okazji 100 rocznicy powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pod hasłem "Ekologia informacji a zasoby informacyjne w bibliotekach i cyberprzestrzeni - w stulecie powstania SBP", był mgr Jacek Prądziński, kustosz Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Konferencja odbyła się 29 września 2017 roku w Auli Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Ekologia informacji to wciąż mało znana, lecz bardzo ważna dyscyplina naukowa, która powinna wkroczyć w każdą dziedzinę życia współczesnego człowieka, ponieważ jeśli nie zadbamy o odpowiednią jakość i ilość otaczającej nas informacji staniemy się ofiarami chorób informacyjnych takich jak: przeciążenie informacją, stres informacyjny czy przymus bycia w Sieci.

Tematem tegorocznej konferencji były wciąż powiększające się zasoby informacyjne, zarówno te tradycyjne przechowywane w takich instytucjach jak biblioteki, jak i te cyfrowe przechowywane w cyberprzestrzeni. Zawrotne tempo przyrostu tych zasobów każe nam zwrócić uwagę na selekcję tworzonych przez nas informacji abyśmy nie stali się ofiarami tsunami informacyjnego czyli przeładowania nadmiarem informacji. Dlatego należy wykształcić w młodym pokoleniu odpowiedzialność za tworzone i "wrzucane" do cyberprzestrzeni informacje oraz uzmysłowić mu problemy wynikające z nadmiaru informacji. W związku z powyższym głównym celem konferencji było podkreślenie znaczenia ekologii informacji i jej roli w tworzeniu zasobów informacyjnych współczesnego świata oraz ukazanie roli takich placówek jak szkoły, biblioteki czy uczelnie wyższe w tym procesie.

Pracownik Oddziału dla Czytelników Dorosłych naszej Biblioteki wystąpił w sesji trzeciej pn. „Ekologia informacji w Sieci (i nie tylko)” z referatem „Łamanie praw człowieka w cyberprzestrzeni i związane z tym skutki społeczne”.

Abstrakt wystąpienia:

Internet jest obecnie najpotężniejszym medium komunikacyjnym XXI wieku. Szybki postęp technologiczny umożliwia osobom z całego świata używanie nowych sposobów na zdobywanie informacji i komunikowanie się. Globalna Sieć zyskuje coraz większy zasięg, świat wirtualny rozrasta się coraz szybciej i staje się podobny do realnego świata. W związku z tym wiele zjawisk przenosi się ze świata rzeczywistego do Sieci, m.in. łamanie podstawowych praw człowieka. Dynamiczny rozwój Internetu wywarł tak duży wpływ na nasze codzienne życie, że nieodzownym stało się równe traktowanie świata rzeczywistego i wirtualnego, a w szczególności w zakresie praw człowieka. Te same prawa człowieka obowiązujące offline muszą być chronione online.
Dla społeczeństwa informacyjnego, dla którego cyberprzestrzeń jest równoległym, a niekiedy podstawowym obszarem funkcjonowania, kwestia praw człowieka w cyberprzestrzeni ma szczególne znaczenie. W związku z tym zaczęła przykuwać uwagę nie tylko instytucji stanowiących prawo, ale także organizacji pozarządowych na całym świecie. Wypracowanie uniwersalności i aterytorialności praw okazało się nieodzowne, ponieważ najbardziej typową cechą cyberprzestrzeni jest jej aterytorialność i niematerialność. Mimo szczególnej troski i obowiązujących deklaracji praw człowieka, liczba nadużyć w Sieci wciąż rośnie. W referacie poruszone zostaną kwestie łamania praw człowieka do prywatności i dostępności do informacji. Przyjrzę się przede wszystkim przekraczaniu granic wolności wypowiedzi w Sieci i związanym z tym skutkom społecznym.

fot. Anna Kubacka Zastępca Dyrektora Biblioteki Uczelnianej Akademii Pomorskiej w Słupsku

Ogólnopolska Konferencja Naukowa