Uroczyste otwarcie energetycznej przestrzeni - Pracowni Orange

03 lutego 2018, 21:52

Multimedialna świetlica o łącznej wartości 30 tys. złotych z atrakcyjnymi planami – w Bibliotece Miejskiej w Bytowie swoją działalność zainaugurowała Pracownia Orange.

Ostatni dzień stycznia 2018 roku był pierwszym, oficjalnym dniem pracy najmłodszego dziecka w strukturze bytowskiej książnicy. Uroczyste otwarcie rozpoczęła Bożena Mazur, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie.

Symbolicznego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali:

• Leszek Waszkiewicz, Starosta Powiatu Bytowskiego
  • Jacek Czapiewski, Wiceburmistrz Bytowa
  • Bożena Mazur, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie
  • Jacek Prądziński, Kierownik Pracowni Orange w Bytowie

Jacek Prądziński, Kierownik Pracowni, zaprezentował zgromadzonym historię powstania bytowskiej pracowni. Po jej przedstawieniu przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia oraz podziękowania. Bożena Mazur, Dyrektor Biblioteki, szczególne słowa podziękowania skierowała do lokalnej społeczności, która od początku wierzyła w sukces inicjatywy i wspierała Bibliotekę poprzez oddawanie głosów, była niesamowicie aktywna i przyczyniła się do osiągnięcia wyniku gwarantującego wygraną. Pisemne podziękowania otrzymali dyrektorzy bytowskich szkół ponadgimnazjalnych. Społeczności szkolne Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie w dużej mierze przyczyniły się do ogólnopolskiego sukcesu projektu bytowskich bibliotekarzy. Podczas uroczystej gali rozstrzygnięto także konkurs ogłoszony kilka tygodni wcześniej na portalu społecznościowym.  Spośród prawidłowych odpowiedzi, Jacek Czapiewski, Wiceburmistrz Bytowa, wylosował jedną, która została nagrodzona. Zwyciężczynią konkursu została Pani Iwona Adamczyk.

Gratulacjom nie było końca… wszyscy przybyli na otwarcie goście wyrażali się w samych superlatywach o projekcie i nowej ofercie bytowskiej książnicy.

Spośród setek nadesłanych pomysłów, projekt zgłoszony przez Bibliotekę Miejską w Bytowie znalazł się wśród 64 najlepszych. W kolejnym etapie decydujący był plebiscyt internautów. Od 4 października wszystkie miejscowości z ogromnym zaangażowaniem rywalizowały o głosy. Głosować można było 1 raz dziennie do 20 października.

Po ponad 2,5 tygodniowym głosowaniu projekt Biblioteki Miejskiej w Bytowie znalazł się wśród 26 laureatów. Uzyskał 20 353 głosy i tym sposobem zajął pierwsze miejsce w województwie pomorskim i całej Polsce.

Fundacja Orange wyposażyła Pracownię w Bibliotece Miejskiej w bezpłatny dostęp do Internetu, meble i nowoczesny sprzęt multimedialny o łącznej wartości 30 000 zł: komputery, telewizor, urządzenie wielofunkcyjne oraz konsolę PlayStation 4 z zestawem gier. Ponadto liderzy zwycięskich Grup przez dwa lata będą aktywnie wspierani przez Fundację w realizowaniu swoich pomysłów na zajęcia dla wszystkich mieszkańców swojej okolicy. Zgodnie z założeniami programowymi Pracownia Orange w Bytowie będzie służyła wszystkim mieszkańcom bez względu na wiek, płeć, zawód oraz status społeczny. Grupa Inicjatywna planuje działania na rzecz upowszechnienia cyfryzacji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Działania będą nie tylko zachęcały do korzystania z nowych technologii, ale także będą działaniami na rzecz bezpieczeństwa i odpowiedzialności za udostępnianie informacji w Sieci. Każde zaplanowane działanie, inicjatywa będzie krokiem ku budowaniu odpowiedzialnego społeczeństwa informacyjnego. Bytowska Pracownia będzie miejscem spotkań, rozwoju pasji, kursów, warsztatów, tradycji lokalnych.  Nowoczesnym interdyscyplinarnym centrum edukacji, kreacji i rozrywki. Będzie lokalnym centrum informacyjno-kulturalnym.

Pracownie Orange to program społeczny, w ramach, którego Fundacja Orange zakłada i pomaga prowadzić multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Wszystko po to, aby równoważyć szansę mniejszych miast i wsi w starciu z większymi ośrodkami, gdzie dostęp – na przykład – do szybkiego Internetu, czy światłowodu jest znacznie bardziej powszechny.

Uroczyste otwarcie Pracowni Orange