Licznik odwiedziń: 2204890

XII Bałtycka Konferencja „Zarządzanie i Organizacja Bibliotek”

14 maja 2018, 21:41

Jednym z prelegentów XII Bałtyckiej Konferencji „Zarządzanie i Organizacja Bibliotek” ph. Mobilna biblioteka - mobilne technologie - mobilni bibliotekarze - mobilni czytelnicy, był mgr Jacek Prądziński, kustosz Oddziału dla Czytelników Dorosłych.

Konferencja odbyła się w dniach 10-11 maja 2018 roku w gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, przy Targu Węglowym 6.

Obrady odbywały się w auli Akademii Sztuk Pięknych, w której niemal każde z ponad 150 miejsc było zajęte przez uczestników, naprzeciw nowocześnie urządzonej biblioteki uczelnianej. Konferencja poświęcona była szerokim zagadnieniom funkcjonowania współczesnych bibliotek i ośrodków zajmujących się gromadzeniem, przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji, źródeł, wytworów sztuki i kultury oraz zasobów cyfrowych. Tegorocznym hasłem przewodnim konferencji była Mobilna biblioteka, które sprowokowało zarówno autorów wystąpień, jak i publiczność, do rozważań, na temat mobilnych technologii oraz mobilności bibliotekarzy oraz czytelników.

Bibliotekarz Oddziału dla Czytelników Dorosłych naszej Biblioteki wystąpił w sesji V z referatem „Z tradycyjnych do hybrydowych. O mobilności kompetencji bibliotekarzy na przykładzie Biblioteki Miejskiej w Bytowie – centrum aktywizacji cyfrowej bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego”.

Abstrakt wystąpienia:

Współczesna biblioteka bez technologii nie ma racji bytu. W codziennej pracy bibliotekarza nowe technologie są nieodzowne. W bibliotece często edytowane są dokumenty, prezentacje i różne materiały dydaktyczne czy informacyjne. We wszystkich tych pracach znajomość programów i aplikacji nie tylko ułatwia pracę bibliotekarzowi, ale także sprawia, że jest oryginalny oraz atrakcyjny w oczach użytkownika. Bibliotekarz XXI wieku powinien być multispecjalistą – brokerem informacji, animatorem kultury, nie powinny być mu obce technologie informacyjno-komunikacyjne. Bibliotekarz cyfrowo wykluczony w świecie technologii przestaje rozumieć użytkownika i jego oczekiwania, a pojawiająca się przepaść z dnia na dzień staje się coraz większa. Aby temu zapobiec, oprócz doskonalenia wiedzy w ramach własnej profesji, konieczne jest nabywanie i nieustanne rozwijanie kompetencji cyfrowych. Osiągnąć to można tylko i wyłącznie poprzez systematyczne uczestnictwo w szkoleniach z zakresu ICT dedykowanych właśnie bibliotekarzom.

Na uwagę zasługują nietypowe działania Biblioteki Miejskiej w Bytowie, w której dzięki nawiązaniu współpracy z Mobilnym Doradcą ICT Sektora 3.0, odbywają się od kilku miesięcy warsztaty kompetencji cyfrowych dla bibliotekarzy. Dzięki stałemu wsparciu budowana jest świadomość przydatności cyfrowej aktywizacji wśród bibliotekarzy, ale przede wszystkim następuje przejście kompetencji zawodowych z tradycyjnych do hybrydowych.

XII Bałtycka Konferencja „Zarządzanie i Organizacja Bibliotek”