Licznik odwiedziń: 2204651

Mistrz Promocji Czytelnictwa

20 maja 2018, 13:34

Mistrz Promocji Czytelnictwa to konkurs, w którym nagradzane są biblioteki za działania wspierające rozwój czytelnictwa. Do 2008r. organizowała go Polska Izba Książki, od 2009r. został włączony do programu działań Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Konkurs ma za zadanie wyróżniać „najlepsze praktyki biblioteczne” służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji oraz ułatwiające do nich dostęp.

Jury konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”

pod przewodnictwem Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej, przewodniczącej SBP, przyznało

Bibliotece Miejskiej w Bytowie II miejsce w Polsce za dokonania w roku 2017

Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 18 maja 2018 roku podczas 12. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, towarzyszących 9. Warszawskim Targom Książki, w sali Amsterdam PGE Narodowy. Wręczeniu nagród towarzyszyło ogłoszenie wyników Konkursu ACADEMIA 2018, wręczenie Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego oraz Nagród im. prof. Jerzego Skowronka. Nagrodę odebrała Bożena Mazur, Dyrektor Biblioteki Miejskiej.

Rokrocznie konkurs  „Mistrz Promocji Czytelnictwa” organizuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem konkursu jest popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Wyboru najbardziej aktywnej w Polsce biblioteki dokonuje jury, które ocenia dokonania bibliotek kierując się następującymi kryteriami:

• oryginalność, różnorodność, liczba i jakość imprez (oceniana odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki),
  • liczebność i różnorodność uczestników imprez (oceniana odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki),
  • zaangażowanie innych środowisk i organizacji (księgarze, wydawcy, organizacje pozarządowe, inni partnerzy, sponsorzy, współorganizatorzy),
  • formy promocji imprez popularyzujących czytelnictwo (oryginalność i skuteczność form: np. ulotki, plakaty, animacje, e-maile, strona www, bezpośrednie kontakty, itp.),
  • udział lokalnych mediów w akcjach promocji czytelnictwa organizowanych przez bibliotekę.

Tegoroczni laureaci:

Mistrz Promocji Czytelnictwa 2017:

I nagroda:  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni (województwo małopolskie)

II nagroda:  Biblioteka Miejska w Bytowie (województwo pomorskie)

III nagroda: Biblioteka Szkolna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Z. Herberta w Trzebiatowie (województwo zachodniopomorskie)

Wyróżnienia:

• Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy (województwo mazowieckie)
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Świerklańcu (województwo śląskie)
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Goleniowie (województwo zachodniopomorskie)
  • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie (województwo mazowieckie)
  • Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu (województwo małopolskie)

Bardzo serdecznie dziękujemy Kapitule Konkursu za dostrzeżenie naszych działań,

jednak szczególnie dziękujemy wszystkim Czytelnikom, Użytkownikom i Sympatykom Biblioteki,

bez Was nie byłoby sukcesu. Dziękujemy!!!

Mistrz Promocji Czytelnictwa